پی وی سی مقاوم در برابر انتشار آتش است نه مقاوم در برابر آتش

توضیحات:

 •  دو اصطلاح مقاوم در برابر آتش (Fire Retardant) و مقاوم در برابر انتشار آتش (Flame Resistance) دو اصطلاح کاملاً متفاوتی است و گاهاً به اشتباه به جای هم استفاده می­شود. اصطلاح مقاوم در برابر آتش جزء ذات یک ماده بوده و بدین معناست که ماده می­تواند تا حدی گرما و شعله را تحمل کند و تغییری در ظاهر آن ایجاد نمی­شود. از طرف دیگر، اصطلاح مقاوم در برابر انتشار آتش یک رفتار ماده است و بدین معناست که اگر ماده دچار سوختن شود، انتشار آتش به مواد دیگر به سادگی رخ نمی­دهد. ممکن است ماده ه­ای مقاوم در برابر آتش باشد، یعنی در دماهای بالا دچار سوختن شود، ولی به محض سوختن، آتش را منتشر و باعث سوختن مواد اطراف خود شود.

  یا ممکن است ماده­ای در دمای پایین دچار سوختن شود ولی مقاوم در برابر انتشار آتش باشد و در نتیجه باعث آتشگیری اطراف خود نشود.

  در صنعت ساختمان­ سازی بهتر است از ماده­ای استفاده شود که هر دو خصوصیت را داشته باشد. اگر این ماده در دسترس نباشد، دارای بودن ویژگی مقاوم در برابر انتشار آتش از ویژگی مقاوم بودن در برابر آتش مهمتر است، چراکه در مورد اول اگرچه ماده در دمای بالا دچار سوختن می­شود ولی به محض سوختن، به دلیل انتشار آتش، احتمال آنکه کل ساختمان دچار حریق شود وجود دارد ولی در مورد دوم، عدم انتشار آتش، از سوختن کل ساختمان جلوگیری خواهد کرد.

  ماده  پی وی سی مقاومت بالایی در برابر آتش ندارد و نسبت به برخی مواد مانند سنگ، فلز و برخی مواد پلیمری مانند پلی­آمید و تفلون، در دمای کمتری دچار حریق می­شود ولی به دلیل آنکه در ساختار این ماده کلر وجود دارد، این ماده به سرعت با اکسیژن واکنش داده و باعث کاهش درصد اکسیژن مورد نیاز برای ادامه احتراق می­شود.

  همچنین به دلیل آنکه بعد از سوختن پی وی سی، دود غلیظی در سطح جسم در حال سوختن ایجاد می­شود، امکان انتقال اکسیژن به سطح کم شده و باعث خاموش شدن و عدم انتشار آتش می­شود.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار خبر در :