توضیحات:

 • به نام خدا

  انجیلی یا دمیرآغاجی، درخت آهن درختی است که در جنگل‌های شمالی ایران می‌روید. این درخت دارای چوب سختی است و ریشه و برگ‌های آن مصرف دارویی دارد.

  انجیلی درختی است بومی ایران که نام علمی آن Parrotia persica است. نام علمی این درخت به افتخار Friedrich Parrot گیاه‌شناس آلمانی انتخاب شده‌است. این درخت از تیره خود انجیلی Hamamelidaceae است که در آستارای جمهوری آذربایجان و لنکران و در جنگل‌های شمال از سواحل آستارا تا گلیداغ انتشار دارد و از جلگه‌های ساحلی دریای خزر تا ارتفاعات میانبند امتداد می‌یابد و در کلاردشت تا ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا دیده می‌شود.

  ویژگی‌های ظاهری درخت انجیلی چیست؟

  •  سختی چوب

  درخت انجیلی، چوبی بسیار سنگین و سخت دارد و گاهی به آن، درخت آهن( Iron wood) نیز می‌گویند. همین ویژگی باعث مقاوت بالای درخت در مقابل عوامل مختلف شده.

  • تنه و شاخه‌های مواج

  شاخه‌های این درخت در هنگام رشد به صورت عجیبی به هم جوش می‌خورند و به صورت شبکه‌ای تو در تو دیده می‌شوند؛ به طوری که تفکیک آنها از تنه کار دشواری است. همین موضوع باعث می‌شود که ظاهر درخت انجیلی پر از اشکال عجیب و منحصر به فرد باشد.

  • لکه‌های سفید تنه درخت

  تنه این درخت شما را یاد فرد سیاه پوستی که بیماری پوستی برص دارد می‌اندازد. در سرتاسر تنه کرم- قهوه‌ای این درخت لکه‌های سفید رنگ متمایزکننده‌ای وجود دارد. 


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :