توضیحات:

 • چوب ساج (تیک) چوبی است به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پر رنگ با خط های سیاه كه بسیار سنگین و با دوام است. این چوب در صنعت كشتی سازی (براي قاب‌بندي و روکش بدنه) ، روكش گیری، قسمت های بیرونی و داخلی ساختمان، صنایع ظریف به خصوص خاتم كاری، ساخت ابزار آزمایشگاهی موارد مصرف دارد. علت استفاده از چوب ساج مقاومت بسیار آن در مقابل پوسیدگی و کرم خوردگی است.
  چوب درخت ساج يكي از اقلام ارزشمند و صادراتي قاره آسيا محسوب مي شود.

  درخت ساج بومي کشورهاي هندوستان، اندونزي و برمه است. چوب اين درخت به چوب سخت هند شرقي معروف است. منشأ اين درخت در جنگل هاي باراني جنوب و جنوب شرقي قاره آسيا است. درخت ساج ارتفاعي بين ۲۵ تا ۳۵ متر دارد و به ندرت مي تواند به ارتفاع ۴۰ متر برسد. چوب درخت ساج به راحتي و بدون ترك خوردن و تاب برداشتن خشك مي شود.

  چوب درخت ساج به علت داشتن تركيبات روغني در برابر سايش، اسيد و آب توان مقاومتي بالايي از خود نشان مي دهد. قسمت داخلي چوب ساج نيز به علت داشتن «فيتوكميكال»ها ويژگي ضد قارچي و ضد حشره دارد. همچنين به علت محتواي بالاي سيليكون در اين چوب، در برابر موريانه ها بسيار مقاوم است.

  نماي بيروني چوب درخت ساج به رنگ روشن مشاهده مي شود كه ۲ تا ۳ سانتي متر ضخامت دارد. قسمت داخلي چوب نيز به رنگ زرد متمايل به قهوه اي است. طيف رنگي چوب ها شامل: قهوه اي روشن با رگه هاي سياه و سفيد يا به شكل راه راه است. لازم به ذکر است که رنگ آميزي اين چوب مشكل بوده و به علت روغني بودن ماهيت چوب به سختي رنگ مي پذيرد.

  ویژگی هاي چوب ساج:

  عدم نیاز به نگهداری خاص

  بسيار مقاوم در برابر نفوذ آب

  مقاومت ذاتی در برابر پوسیدگی

  کاملا بدون گره

  عدم تغییر ابعاد و عدم تاب برداشتن الوارها

  رنگ زرد مایل به طلایی

  ضد قارچ و حشرات

  بسیار مقاوم در برابر موریانه

  زیبایی منحصر به فرد

  استحکام و فشردگی بالا (۶۳۰ کیلوگرم بر متر مکعب)

  ترک نخوردن بر اثر تماس با فلز يا وسايل ساخته شده از فلز (پيچ، ميخ و غيره)

  کاربردهاي چوب ساج:

  کفپوش فضاهای خارجی

  نمای ساختمان

  فضای استخر و سونا

  لوازم چوبی و فضای خارجی

  سازه های چوبی فضای خارجی

  آلاچیق، پرگولا، الوارهای (Glulam)

  قاب‌بندي و روکش بدنه کشتی


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :