توضیحات:

 • به نام خدا

  چوب رز از درختی پهن برگ به دست می آید که یکی از مرغوب ترین و محبوب ترین گونه های آن در برزیل و ماداگاسکار رشد می کند. وزن مخصوص رز وود حدود ۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. چوب درخت رز، بسیار زیبا و مرغوب است به طوری که می توان گفت جایگزینی در بین دیگر انواع چوب برای آن وجود ندارد. این چوب بسیار خوش کار و سخت است و استفاده تزئینی بسیار زیادی دارد. گونه Indian و ماداگاسکار آن بسیار پرطرفدار است و البته امروزه بسیار سخت به دست می آید و قیمت بالایی هم دارد.

  خواص، کاربردها و عکس چوب رزوود (rosewood)


  رنگ درون چوب آن از طیف رنگی زرد یا قهوه ای روشن یا نارنجی، قرمز یا قهوه ای تیره است که معمولا رگه های مشخص تیره تری با خود دارد. برون چوب آن زرد کم رنگ است و با درون چوبش مرز مشخصی دارد که یکی از ویژگی های مهم این چوب نیز به شمار می آید. این چوب معمولا راست تار است و بافت یکدست و متوسط خوبی دارد. چوب رز پراکنده آوند است و سطح صافی دارد. دارای منافذ متوسط تا بزرگی است و درون چوبش رسوباتی معدنی دارد که رنگ آن را به قهوه ای تیره تبدیل می کند. دوایر رویشی این چوب نامشخص است و اشعه های چوبی پنهانی دارد و نسبت به گونه های دیگر با دوام تر است.

  با ماشین آلات و دست به خوبی کار می شود و گاهی اوقات انقدر محکم می شود که به تیغه های دستگاه نیز آسیب می رساند. البته وجود مواد معدنی و فلزات هم در این مورد به خصوص تاثیر گذار است. بافت این چوب، بافتی روغنی است و کمی دیر خشک می شود. پس در مرحله خشک کردن چوب باید به این مورد بسیار توجه کرد تا چوب مرغوبی که به دست آمده است به راحتی تخریب نشود. گونه ماداگاسکار این درخت کاملا بوی گل رز را دارد و ممنوع القطع شده است. از این چوب برای روکش گیری، ساخت آلات موسیقی، بدنه گیتار، فینگر بورد گیتار و هر مورد تزئینی دیگر استفاده می شود. مبلمان، کابینت و دیگر کاربردها نیز برای این چوب گران قیمت نیز امکان پذیر است که طبیعتا قیمت تمام شده کار را بسیار بالا می برد. در مجموعه وودیانو از این چوب برای ساخت فینگر بورد گیتار و همچنین ساید و بک گیتار استفاده کرده ایم که تمامی ویژگی های بالا را به عینه تجربه کرده ایم.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :