توضیحات:

 • به نام خدا

  بلوط انواع مختلفی دارد و یکی از چوب های پر کاربرد است. چوب بلوط بسیار سخت، خوش نقش و زیبا است. بلوط رنگ بندی گسترده ای دارد و انواع آن از سفید، خاکستری تا قهوه ای دیده می شود. درون چوب قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و برون چوب سفید مایل به قهوه ای روشن چوب بلوط یکی از رنگ های پر تکرار این چوب است. درون چوب بلوط از برون چوب آن قابل تفکیک نیست و جز گونه هایی است که درون چوب آن به صورت ناگهانی به برون چوب تبدیل نمی شود (بر خلاف چوبی مثل عناب یا رز). در سطح بریده شده این چوب و در جهت شعاعی، پر مگس های بزرگ و به تعداد زیاد دیده می شوند که یکی از ویژگی های منحصر به فرد و راه های شناسایی چوب بلوط است. چوب بلوط راست تار و درشت بافت است و یکی از انواع چوب های بخش روزنه ای به شمار می آید.

  خواص، کاربردها و عکس چوب بلوط (Oak)
  بلوط در حفره های سلولی خود تیل دارد که کمتر چوبی این ویژگی را دارد. وجود تیل باعث می شود که منافذ بین سلولی آن بسته شوند و همین خاصیت باعث می شود که برای ساخت بشکه های نگهداری مایعات از آن ها استفاده شود. در ایران هم این درخت بسیار زیاد رشد می کند که جنگل های بلوط زاگرس از معروف ترین آن ها است. چوب بلوط در برابر پوسیدگی با دوام است و به همین خاطر در قایق سازی و بشکه مایعات از آن استفاده می شود.

  همکشیدگی حجمی بلوط به دلیل اختلاف نوع بافت، بسیار زیاد است که باعث شانه عسلی شدن این چوب می شود. بلوط ثبات ابعاد متوسطی به خصوص در جهت مماسی دارد که از معایب آن به شمار می آید. از ویژگی های مثبت چوب بلوط این است که چسب خوری و رنگ پذیری خوبی دارد و بسیار خوب با بخار خم می شود. در صنایع روکش گیری بسیار زیاد از این چوب استفاده می شود و تقریبا بدون جایگزین است و گونه بلوط سفید، قرمز و بلوط مشکی بسیار زیاد در این بخش کاربرد دارند. در مجموعه وودیانو از این چوب برای ساخت کفپوش و کف پله تمام چوب استفاده کرده ایم که سختی و مقاومت به سایش از دلایل این انتخاب بوده است.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :