توضیحات:

 • به نام خدا

  یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در هنگام سفارش ساخت کابینت، کمد دیواری، سرویس خواب و یا هر المان MDF دیگر باید به آن توجه کنید، ابعاد ام دی اف است. البته لازم به ذکر است که منظور از این ابعاد، در واقع ابعاد ورقه های MDF بوده که گاهی در زبان آن به طور خلاصه به آن ابعاد MDF می گویند! چرا که ام دی اف به خودی خود یک ورقه فشرده بوده و نمی تواند ابعاد خاصی داشته باشد! با این حال طراحان حوزه دکوراسیون داخلی برای سادگی کار، ابعاد استانداردی را برای آن در نظر گرفته اند

  ابعاد ام دی اف استاندارد چقدر است؟

  همان طور که اشاره کردیم، توجه به ابعاد ورقه های MDF پیش از سفارش یک محصول و المان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال در صورتی که از ورقه های بزرگ برای المان هایی در ابعاد بزرگ ( نظیر کمد دیواری و کابینت ) استفاده کنید، می توانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. این در حالی است که استفاده از همین نوع ورقه برای المان های کوچک و جزئی تر صرفاً باعث اتلاف منابع و هزینه نهایی بیشتر و گران تر خواهد بود. ورقه های کوچک تر نیز دقیقاً همین مورد را داشته و برای المان های خاصی مناسب هستند.

  بنابراین برای بهینه تر کردن هزینه های خود، بهتر است تا دقیق ترین انتخاب ممکن را در خصوص ورقه ها و ابعاد ام دی اف مورد نظرتان داشته باشید. در ادامه سعی خواهیم داشت تا برخی از ابعاد استاندارد تعیین شده در این خصوص را به شما معرفی کنیم. همچنین در کنار معرفی هر یک از این ابعاد، توضیحاتی را نیز در خصوص آنها ارائه خواهیم کرد. ابعاد استاندارد ورقه های MDF شامل موارد زیر است:

  • ورقه های ۳۶۶۰ در ۲۱۰۰ میلی متری: این ابعاد مربوط به یکی از بزرگ ترین ورقه های ام دی اف استاندارد است که برای طراحی دکوراسیون داخلی به کار می رود. در صورتی که قصد سفارش ساخت کابینت ام دی اف و یا کمد دیواری ام دی اف را دارید، توصیه می کنیم تا از این ورقه های بزرگ استفاده نمایید. استفاده از این سایز ام دی اف باعث می شود تا تعداد ورقه های مورد استفاده شما و همچنین دور ریزهای هر ورق به شدت کاهش یافته و در نهایت با یک هزینه مقرون به صرفه تر، به گزینه نهایی مورد نظر خود دست یابید. اغلب ورقه های ملامینه ام دی اف در این ابعاد به بازار ارائه می شوند.
  • ورقه های ۳۶۶۰ در ۱۸۰۰ میلی متری: همان طور که مشخص است، این نوع ورق بزرگ نیز از لحاظ طول خود کاملاً با ابعاد ام دی اف قبلی برابری می کند. تنها تفاوت این دو مورد، در اختلاف اندازه عرض آنها است. علاوه بر تفاوت عرض، این دو نوع ورق از لحاظ جنس نیز ممکن است متفاوت باشند. جنس و متریال اغلب ورقه های ارائه شده در این ابعاد معمولاً شامل ام دی اف ایرانی و ترکیه ای است و برای ساخت المان های بزرگ در دکوراسیون داخلی کاربرد زیادی دارد.
  • ورقه های ۲۸۰۰ در ۱۲۲۰ میلی متری: این نوع ورق ام دی اف یکی از ابعاد متعادل و متوسط در میان سایر گزینه ها به شمار می رود. البته با وجود کوچک تر بودن طول و عرض این نوع ورق، باز هم گزینه مناسبی برای ساختن المان های بزرگ و ظریف در دکوراسیون داخلی به شمار می رود. به عنوان مثال اگر خواهان ایجاد یک دکوراسیون داخلی و یا آشپزخانه درخشان و با جزئیات هستید، می توانید از این ابعاد ام دی اف استفاده کنید. چرا که جنس ورقه های ارائه شده در این ابعاد اغلب از نوع هایگلاس ایرانی و یا خارجی است.

  ورقه های ۲۴۳۰ در ۱۸۰۰ میلی متری: این نوع ورق MDF با ابعاد خاص و تقریباً مربعی خود، یک گزینه مناسب و ایده آل برای بهینه سازی مصرف ورق و استفاده از روکش های گران قیمت بر روی آن است. به همین دلیل اغلب ورق های پلی گلاس ( نظیر پلی گلاس لوکس پن ) در این ابعاد ام دی اف به بازار ارائه می شوند تا نتیجه نهایی با توجه به کاهش قسمت های زائد و غیرقابل استفاده، برای کاربران مقرون به صرفه تر شود.

  • ورقه های ۲۶۰۰ در ۲۰۴۰ میلی متری: یکی دیگر از ابعاد ام دی اف که امروزه در طراحی و پیاده سازی دکوراسیون داخلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، این ورقه ها هستند. با این حال باید توجه داشته باشید که ورقه های تولید شده در این ساز تنها در کدهای رنگ خاصی به بازار ارائه شده و از این جهت با محدودیت هایی مواجه هستند.
  • ورقه های ۲۷۵۰ در ۱۲۲۰ میلی متریآخرین موردی که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت، ورقه های ام دی اف در سایز ورقه های ۲۷۵۰ در ۱۲۲۰ میلی متری هستند. این نوع ورقه ها که تقریباً یکی از کوچک ترین سایزهای MDF را به خود اختصاص داده اند، صرفاً منحصر به متریال پلی گلاس آلوپک بوده و برای سایر موارد به کار نمی رود. در نتیجه اگر قصد استفاده از این نوع ورقه را دارید، قادر خواهید بود تا از این سایز ام دی اف استفاده کنید.

 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :