توضیحات:

 • به نام خدا

  MDF یا به طور کامل Medium density fibreboard  به معنای چوب فشرده چگالی متوسط است. ام دی اف درواقع از ترکیبی از براده های چوبی، رزین و تعدادی مواد افزودنی تحت فشار و گرما به شکل ورقه های چوبی درآمده است. به لحاظ چگالی در بازه ۶۵۰ تا ۸۰۰ قرار می گیرد.

  تولید ورق ام دی اف در سال ۱۹۲۵ برای اولین بار انجام شد ولی تولید انبوه این محصول پرکاربرد به دهه ۸۰ میلادی بازمی گردد. در ایران تا سال ها این محصول وارداتی محسوب می شد ولی از سال ۸۰ تولید آن به صورت بومی در ایران انجام شد.

  قرنیز MDF

  ورقه های MDF از کاربردهای بسیار گسترده ای در دکوراسیون برخوردارند یکی از کاربردهای ورق های MDF ساخت قرنیز ام دی اف است. قرنیزهای ام دی افی این روزها بسیار محبوب هستند و در ابعاد مختلف در بازار موجود هستند. درواقع سبکی قرنیزهای ام دی افی، قیمت مناسب، نصب آسان از مزیت های عمده قرنیز ام دی افی نسبت به سایر قرنیزها است.

  قرنیز MDF ام دی افی با دز نظر گرفتن نیازهای بازار در ارتفاع ۷،۹،۱۰ و ۱۲ سانتی متری موجود هستند و این ابعاد تقریباً نیازهای افراد مختلف را تأمین می کند. قطر قرنیزهای ام دی افی ۸ و ۱۶ میلیمتر است که از هر کدام در شرایط مختلف استفاده می شود. به طور معمول قرنیزهای ۸ میلیمتری برای فضاهای دارای کفپوش سنگ و سرامیک و قرنیز MDF ام دی افی با قطر ۱۶ برای فضاهایی که با کفپوش پارکت لمینت پوشیده شده اند استفاده می شود.

  دلایل برتری قرنیز MDF

  ام دی اف به دلایل مختلفی می ‌تواند گزینه ای فوق العاده ای برای تولید قرنیز باشد. اول اینکه نصب قرنیز ام دی افی بسیار ساده است. بر خلاف قرنیزهای تهیه شده از چوب‌ های نرم، نصب قرنیز ام دی افی بسیار ساده است. تنها پیشنیاز برای نصب قرنیز، صاف بودن و یکدست بودن دیوار زیر کار است. همچنین، قرنیزهای MDF محدودیت ارتفاع ندارند و می توان قرنیزهایی با ارتفاع متفاوت از آن تولید کرد. قرنیزهای ام دی افی مثل قرنیزهای سنگی سنگین نیستند و بسادگی می توان آنها را حمل و جابجا کرد. قرنیزهای ام دی افی مثل قرنیز چوب طبیعی در برابر رطوبت و حمله حشرات آسیب پذیر نیستند. قیمت قرنیزهای ام دی افی به مراتب پایین تر از سایر قرنیزهای موجود در بازار است.

  مزیت های قرنیز MDF ام دی اف نسبت به قرنیز چوب نرم

  در کنار  و ام دی اف  قرنیزهای پی وی سی  قرنیزهای چوبی هم موجود هستند که به طور کامل از چوب طبیعی ساخته شده اند. قرنیزهای تمام چوب بسیار شیک هستند و محدودیتی برای طراحی و حکاکی روی آن وجود ندارد. اما قرنیزهای ام دی افی ویژگی هایی دارند که از محبوبیت بیشتری نسبت به آنها برخوردارند که در زیر به این ویژگی ها اشاره می کنیم.

  قیمت قرنیز ام دی اف

  همانگونه که احتمالاً می دانید ام دی اف از چوب ارزان‌تر است، بنابراین پایین بودن قیمت قرنیز MDF نسبت به چوب طبیعی یکی از مزیت های مهم آن است. البته قرنیز تهیه شده از چوب نرم بر خلاف ام دی اف مراحل ساخت و تولید و همچنین نصب پیچیده تری دارد. در کل قرنیز ام دی اف همیشه با قیمت کمتر و ارزان‌تری نسبت به سایر انواع قرنیزها عرضه می ‌شود.

  بهداشت قرنیز ام دی اف

  استفاده طولانی مدت از قرنیزهای چوبی سبب رشد خزه هایی در اطراف آن خواهد شد. این مشکل اما در مورد وسایل تولید شده از ام دی اف صادق نیست. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که شخصی در منزل دچار آلرژی به چوب باشد. در چنین شرایطی بهتر است از ام دی اف به جای چوب استفاده شود. درواقع مراحل خاص تولید ورقه های ام دی اف آن را در برابر حشرات و رشد قارچ و باکتری مقاوم می کند.

  اثرات زیست محیطی قرنیز ام دی اف

  برای تولید قرنیزهای چوبی باید از چوب خام درختان استفاده کرد و این یعنی قطع بیشتر درختان که امروزه تبدیل به یکی از دغدغه های مهم فعالان محیط زیستی شده است. در عوض برای تولید قرنیزهای ام دی افی از ضایعات چوب و نه چوب خام استفاده می شود.

  مقاومت در برابر رطوبت قرنیز ان دی اف

   قرنیز چوبی ساخته شده از درخت کاج بسیار مقاوم هستند امابه اندازه کافی در مقابل آب و رطوبت مقاوم نیستد. در عوض قرنیز MDF (ام دی اف) در برابر آب استقامت بالایی دارد. اگر می‌ خواهید تا سال‌ ها از تعویض قرنیز بی‌نیاز شوید، بدون شک قرنیز ام دی افی انتخاب هوشمندانه ‌ای است، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کیفیت و کارآیی.

  نقص ظاهری قرنیز ام دی اف

  قرنیزهای تهیه شده از چوب طبیعی دارای گره هایی هستند که می توانند در درازمدت مشکلاتی را ایجاد کنند، مگر آنکه مثل چوب ترمووود فرآیند لازم بر روی آنها صورت گرفته باشد. در عوض، قرنیز MDF با توجه به اینکه به صورت تخته چوب فشرده تولید شده اند، از نظر ظاهر عیوب کمتری دارند و از این رو طول عمر بیشتری خواهند داشت.

  ویژگی های قرنیز ام دی افی

   قرنیز MDF مقاومت بالایی در برابر انواع ضربه، خوردگی و ساییدگی دارد. با توجه به اینکه قرنیز یک محافظ برای دیوار محسوب می‌ شود، باید خود از مقاومت بالایی در برابر آسیب‌ های احتمالی برخوردار باشد. از مهمترین ویژگی ‌های قرنیز ام دی افی جدا از زیبایی که دارد، می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاوم در برابر انواع ضربات
  • مقاوم در برابر رطوبت
  • عایق گرما، برودت و صدا
  • نصب راحت و آسان

  قیمت قرنیز MDF ام دی اف

  قیمت خرید قرنیز با توجه به میزان ارتفاع، قطر، کشور سازنده و مواد به کار رفته در ساخت آن تعیین می شود. به همین دلیل رنج قیمت قرنیز MDF در بازار دکوراسیون مختلف است. بنابراین، متراژ تنها یک عامل تأثیرگذار روی قیمت است و عوامل متعددی قیمت نهایی قرنیز را تعیین می کنند.

  راهنمای استفاده و خرید قرنیز MDF

  برخلاف تصور عموم کیفیت و طول عمر قرنیز ام دی افی بسیار بالاست. در این راهنما دیدیم که قرنیزهای ام دی افی نه تنها مقاومت پایینی ندارند بلکه در مواردی حتی کارایی بالاتری نسبت به قرنیزهای چوب طبیعی دارند.

  قرنیزهای ام دی اف کارایی گسترده تری نسبت به سایر انواع قرنیزها دارند. مقاومت بالا، نگهداری ساده، نصب آسان، وزن سبک و از همه مهم تر قیمت مناسب همگی از ویژگی های کلیدی قرنیز ام دی افی هستند. به همین دلیل این نوع قرنیز بسیار پرفروش و محبوب شده است.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :