توضیحات:

 • به نام خدا

  کابینت های آشپزخانه را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود که از اصلی ترین گروه بندی می توان به  کابینت کلاسیک ، مدرن و نئوکلاسیک اشاره نمود. کابینت های نئوکلاسیک تلفیقی از نوع کلاسیک و مدرن می باشد و دو زیرمجموعه بسیار پرطرفدار دارند که شامل کابینت های انزو و پولیشی می باشند. در گروه بندی دیگر می توان کابینت های نئوکلاسیک را بر اساس نحوه رنگ آمیزی آنها تقسیم بندی کرد، به طوریکه در برخی از رنگ های پوششی استفاده شده و در گروه دیگر رنگ های پلی اورتان و پلی استر کاربرد دارد.

  کابینت پوششی به نوعی از کابینت ها گفته میشود که از رنگ های مخصوص با پایه آب و رنگ های روغنی برای آنها استفاده میشود. مهم ترین ویژگی این کابینت ها و تفاوتی که با نوع غیر پوششی دارند، عدم مشاهده بافت چوب و متریال به کار رفته در بدنه کابینت های پوششی می باشد. به عبارت دیگر، در این نوع کابینت رنگ آمیزی به گونه ای انجام میشود که هیچ اثری از بافت و سوراخ ها و برجستگی های موجود در سطح زیری مشاهده نشده و درب و ستون و سایر بخش های کابینت کاملا یکدست هستند.

  اجزای کابینت رنگ پوششی آشپزخانه

  با توجه به نوع طراحی که برای کابینت های نئوکلاسیک در نظر گرفته شده است، ممکن است در برخی از مدل ها اجزایی متفاوت با نوع کلاسیک به کار رود. در حالت کلی می توان تفاوت این کابینت ها را نوع کلاسیک در استفاده از طرح های ساده با ابزارزنی های کمتر به کمک دستگاه سی ان سی دانست. علاوه براین، این کابینت ها به اندازه کابینت های مدرن ساده نمی باشند و اجزای مختلفی از قبیل ستون و سرستون، تاج و زیر چراغ در آنها استفاده میشود که از کنده کاری و حکاکی به مقدار کم در آنها استفاده میشود.

  مراحل ساخت کابینت پوششی

  همان طور که اشاره شد، مهم ترین ویژگی که در کابینت پوششی می توان مشاهده نمود، صاف و یکدست بودن سطح کار پس از رنگ آمیزی می باشد. برای دست یافتن به این نتیجه لازم است با دقت و ظرافت بالایی مراحل رنگ آمیزی انجام شود، در غیر این صورت خروجی کار شبیه به رنگ کاری های غیر پوششی خواهد بود. در یک نگاه کلی مراحل ساخت کابینت با رنگ پوششی شامل موارد زیر می باشد:

  • طراحی سه بعدی کابینت بر اساس محیط آشپزخانه و سبک مورد نظر مشتری
  • ساخت بدنه و درب ها و سایر اجزای کابینت
  • بتونه کاری و پوشاندن تمام منافذ و سوراخ های موجود روی سطح کار
  • سمباده زنی و یکدست کردن سطح کار قابل رنگ آمیزی
  • استفاده از پرایمر و آستری برای پر کردن بخش های دارای برجستگی و تورفتگی ها با عمق کم
  • رنگ آمیزی با رنگ های مخصوص با سرعت عمل بالا برای صاف و یکدست شدن کار

  استفاده از پرایمر در مراحل رنگ آمیزی پوششی اهمیت بسیار زیادی دارد، چون تمام منافذ کوچک را پر نموده و باعث میشود تا سطح کار یکدست باشد. پرایمر قدرت چسبندگی بسیار بالایی داشته و در منافذ کوچک چوب نفوذ می کند و باعث پر شدن آنها خواهد شد.

  مزایا و معایب کابینت پوششی

  دست یافتن به مزایای کابینت های رنگ پوششی تا حد زیادی به نحوه اجرای کار بستگی دارد، چون نوع رنگ به کار رفته در آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. در شرایطی که از رنگ های مرغوب با مهارت کامل و تجهیزات حرفه ای در ساخت این کابینت ها استفاده شود می توان به مزایای متعددی از قبیل موارد زیر دست پیدا نمود:

  • قیمت ارزان کابینت های پوششی نسبت به کابینت های کلاسیک و مدرن
  • استفاده از رنگ های براق که منجر به زیباتر شدن محیط آشپزخانه خواهد شد
  • تنوع بالا در رنگ های به کار رفته در آنها

  علیرغم مزایا و نقاط مثبت فوق، در شرایطی که اجزای کار صحیح نباشد نتایج نامطلوبی از انتخاب این کابینت ها بدست خواهید آورد. از جمله معایب این گروه از کابینت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم سمباده زنی و بتونه کاری صحیح منجر به فراهم شدن زیرساخت نامناسب خواهد شد و در نهایت بافت چوب یا ام دی اف به کار رفته کاملا مشخص خواهد بود.
  • عدم استفاده از پرایمر و رنگ های مرغوب باعث میشود تا رنگ به سطح کار جذب شده و در نهایت باعث تیره تر شدن سطح کار خواهد شد.
  • رنگ های نامرغوب و ارزان  قیمت در برابر خراش و نم و رطوبت مقاوم نبوده و باعث تغییر شکل کابینت در مدت زمان کوتاه میشوند.
  • عدم استفاده از رنگ مناسب و اجرای نادرست آن باعث لب پر شدن رنگ شده و به شدت بر جلوه آن اثر منفی ایجاد خواهد کرد.

 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :