توضیحات:

 • به نام خدا

  همان طور که در ابتدای مطلب عنوان شد، امروزه به دلیل ایجاد تنوع در بازار و راضی نگه داشتن طیف عمده مردم، محصولات جدیدی با ام‌دی‌اف ساخته می شود. ام دی اف به صورت خام هر روز جذابیت کمتری پیدا می کند. با اینکه در ابتدای ورود ام دی اف به بازار تقریباً تمام صنعت چوب دستخوش تغییر شد اما امروزه نیازهای ساخت و ساز فراتر از ظاهر ساده ام دی اف است.

  به همین منظور باید ام‌دی‌اف با محصولات دیگری ترکیب شده یا روکش داده شود تا محصول جدیدی تولید شود. در مطلب جداگانه ای به چوب و کابینت ممبران پرداختیم. آموختیم که ممبران یک نوع غشا و لایه اضافی است که روی انواع چوب از جمله ام دی اف کشیده می شود. علاوه بر این، با استفاده از روکش ممبران می توان طرح، رنگ، الگو و بسیاری موارد دیگر را در چوب تغییر داد.

  ورق سینکرونایز نیز دقیقاً تعریف مشابهی با ممبران دارد. هنگامی که ام‌دی‌اف را با ملامین روکش دهید، محصول نهایی ام دی اف ملامینه نام خواهد داشت؛ اما ورق های سینکرونایز نوع خاص و جدیدی از ملامینه هستند. عمده ترین و با ارزش ترین تفاوت آن‌ها نیز، همان طور که از نامشان پیدا است، برجستگی است. بر خلاف ام‌دی‌اف ساده و بسیاری از انواع ممبران، ورق سینکرونایز دارای بافت بسیار زیبا و شبیه به چوب واقعی هستند.

  چوب گران قیمت است؛ چوب محدودیت سطح دارد؛ چوب با ارزش است؛ چوب طلا است. برای همین می توان از ام دی اف استفاده کرد؛ اما ام‌دی‌اف ظاهر و کیفیت چوب را ندارد. شاید نتوان احساس واقعی چوب را به طور کامل تداعی کرد اما بدون شک می توان ظاهر آن را در ام دی اف متجلی کرد. یکی از راهکارهای آن استفاده از روکش ملامین و ساخت ورق های سینکرونایز است. البته لازم به ذکر است که ورق سینکرونایز را می توان با استفاده از روکش ممبران نیز تهیه کرد و از ویژگی های بی نظیر ممبران نسبت به ملامینه بهره برد.

  ویژگی کلیدی ورق سینکرونایز


  بارزترین و مهم‌ترین خصوصیت ورق سینکرونایز یا ورق فوق برجسته همان طور که از نام آن پیدا است، برجستگی شبیه بافت چوب است. هنگامی که به ورق سینکرونایز نگاه کنید، احساس می کنید که از چوب واقعی ساخته شده است. هنگامی که آن را لمس کنید، حس لامسه نیز حس بینایی شما را تصدیق خواهد کرد. شاید تنها احساسی که چوب واقعی را از ورق سینکرونایز تشخیص می دهد، حس بویایی باشد چون بدون شک بوی چوب واقعی بسیار متفاوت از هر محصول صنعتی است.

  موارد مصرف و نحوه نگهداری ورق فوق برجسته


  کاربرد ورق فوق برجسته همانند ام دی اف طیف بسیار وسیعی را در بر می گیرد. از کابینت آشپزخانه گرفته تا پوشش سقف، دیوار پوش، مبلمان، کمد، تختخواب، انواع قفسه، کتابخانه و مبلمان را می توان با ورق سینکرونایز آراست.

  ورق سینکرونایز ترکیبی از روکش ملامین و ام‌دی‌اف است؛ بنابراین ساختار اصلی ام‌دی‌اف را دارد اما روکش آن از ملامین است. برای همین نباید از پاک کننده های قوی همچون وایتکس و جوهرنمک استفاده کرد. همچنین سابنده های زبر و خشن نیز بدون شک به سطح ورق و ملامین آسیب خواهد زد.

  بهترین روش برای پاک کردن محصولات ساخته شده با ورق سینکرونایز استفاده از مایع ظرفشویی یا آب و صابون است. ابتدا مایع را با آب رقیق کرده و با استفاده از اسفنج نرم روی سطح اعمال کنید. به آرامی روی سطح را تمیز کرده و سپس به آب تمیز کنید. نباید اجازه دهید تا محلول آب و صابون یا مایع ظرفشویی روی سطح چوب باقی بماند.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :