توضیحات:

 • به نام خدا

  رزوود

  رایج ترین چوب برای دسته ی ساز می باشد، روزنه های باز و روغن های طبیعی آن باعث شده که نرم باشد و صدای گرمی داشته باشد. تراکم متوسط آن باعث شده نسبت به چوب های سخت تر، بازتابنده ضعیف تری باشد و نرم تر به نظر بیاید و نوازنده از قرار دادن انگشت هایش بر روی fingerboard حس بهتری داشته باشد.
  بین انواع  مختلف رزوود، نوع هندی آن کاربرد بیشتری در تولید ساز دارد. رزوود هندی رنگ قهوه ای تیره دارد که باعث شده ظاهری یکنواخت داشته باشد. رزوود برزیلی نوع بسیار مطلوبی از رزوود است که به دلیل کمیاب بودن نسبتا گران است.
  ظاهر رزوود، در دسترس بودن و قیمت کم آن باعث شده که به گزینه ی خوبی برای تولید ساز تبدیل شود.

  میپل (افرا)

  رنگ روشنی دارد و دارای خطوط نزدیک به هم می باشد. استحکام و انعکاس بالای آن باعث شده که از نظر صوتی برای ساز مناسب باشد. به دلیل اینکه میپل فاقد روغن طبیعی است، نیاز به براق سازی دارد. gloss یا satin برای این کار مناسب و رایج است و همچنین از روغن درخت tung نیز می توان استفاده کرد. دسترسی آسان و رویش سریع آن باعث شده که یکی از بهترین گزینه ها به شمار برود. تولید کنندگان از فرآیندی به نام پختن یا torrification برای میپل استفاده می کنند که باعث می شود میپل لمس نرم تری داشته باشد و شبیه به رزوود به نظر برسد. همچنین رطوبت در چوب افزایش پیدا می کند و دیگر نیازی به براق سازی چوب نخواهد بود.

  ابونی (آبنوس)

  ترکیبی از ویژگی هایی چون، روغن های طبیعی رزوود و سختی میپل می باشد، می توان گفت که نقطه ی میانی این دو ( رزوود و میپل) است. رنگ مشکی ثابتی دارد که برای ساخت ساز بسیار زیبا می باشد. خطوط نزدیک به هم و روغن طبیعی آبنوس باعث نرمی آن شده که گاهی باعث تردی آن نیز می باشد.

  اقسام دیگری از چوب نیز برای fingerboard استفادی می شود که می توان به Wenge ،pau ferro ،bubinga ،padouk و cocobolo اشاره کرد.
  این چوب ها نسبتا کمیاب و گران هستند که باعث شده فقط در تولیدات خاص و سفارشی از آن ها استفاده شود. جنس چوب fingerboard یکی از فاکتورهایی است که در صدا و تاچ ساز بسیار تاثیرگذار است.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :