توضیحات:

 • به نام خدا

   1. چوب های گرد، این چوب ها باید هرس و تراز شوند و از نظر سطح و پوست، ظاهری تمیز داشته باشند.
   1. چوب های بریده شده، که این چوب ها با برش های طولی از چوب گرد به دست می آیند، چوب گرد قابل استفاده برای این منظور باید کیفیت بالایی داشته باشند و فاقد پوسیدگی یا سوراخ های پنهان و گره های قهوه ای باشد.

  انواع چوب های بریده شده

   1. چهار تراش، چوبی که مقطع آن مستطیل یا مربع است.
   1. بینه، وقتی چوب گردی را که استوانه ای شکل است و از روی قطر به دو نیم قسمت شود و به موازات طول، آن را برش دهید هر یک از قسمت های به دست آمده یک بینه می باشد.
   1. تخته، چوبی است به شکل مکعب مستطیل
   1. الوار، چوبی است تقریبا راست و بدون گره و ممکن است چهار گوش یا سه گوش باشد.از انواع چوب های بریده شده برای ساخت انواع درب های ساختمانی مانند درب آپارتمانی، درب ورودی، درب اتاقی و … استفاده می شود که هر کدام از این درب ها ویژگی ها و کیفیت های متفاوتی دارد که بسته به نوع چوبی است که از آن استفاده می شود.

   

  انواع چوب های صنعتی

  چوب های صنعتی یا مصنوعی در واقع چوب هایی هستند که از ضایعات و براده های به جا مانده از درختان بریده شده و برخی مواد صنعتی دیگر مخلوط و طی فرآیندی با استفاده از ماشین آلات صنعتی تولید و به بازار عرضه می گردد.

   

  این چوب ها شامل پنج دسته هستند که هر کدام از این دسته ها ویژگیها و مزایا یا معایب خود را دارند.

  • تخته چند لایی: متشکل از چند لایه ورقه های نازک چوب با ضخامتهای یک یا دو میلی متر و غشایی نازک از چسب ما بین هر ورقه می باشد که با پرس گرم به هم فشرده شده و ساخته می شود. در روند ساخت تخته چند لایی هنگام قرار دادن لایه ها بر روی هم توجه می شود که این لایه ها در جهت های مختلف چیده شوند و این عمل باعث انعطاف بیشتر و دوام بالاتر تخته چند لایی می شود. از تخته چند لایی عمدتا برای روکش درب ها و قالب بندی به صورت چند لایی استفاده می شود.از این نوع از چوب ها براس ساخت درب هایی نظیر درب mdf، درب pvc و درب abs استفاده می شود. هر کدام از این درب ها دارای خاصیت های متفاوتی هستند به عنوان مثال از درب ای بی اس برای ساخت درب حمام استفاده می شود که خاصیت ضد آب دارد.
  • نئوپان: یا تخته خرده چوب، با فشرده شدن مخلوط ذرات و براده های چوب با چسب مخصوص به دست می آید. مخلوط خرده چوب و چسب تحت تاثیر فشار و حرارت محکم شده و ورق های مسطح با ابعاد مشخص بوجود می آید. از نئوپان برای ساخت انواع درب چوبی می توان استفاده نمود.
  • تخته فیبر: از بهم فشردن الیاف، خاک اره، تار و برگه های بریده چوبی و … با چسب و پرس حاصل می شود. از خصوصیات تخته فیبر این است که آنها باد نمی کنند، جمع نمی شوند، سخت و بادوام هستند. تخته فیبر نیز به علت دوامی که دارد برای ساخت انواع درب های چوبی مناسب می باشد.
  • صفحات چوب – سیمان: در تهیه محصول فوق ترکیب خرده چوب، پودر سیمان، آب و گروهی از مواد شیمیایی بکار رفته است که بوسیله ی کانال های حرارتی و پرس به شکل صفحاتی با ابعاد مشخص و مورد نظر در می آیند. از جمله خواص صفحات چوب – سیمان مقاوم بودن در برابر آتش و پوسیدگی در برابر آب، رطوبت، سرما و یخبندان می باشد و همچنین عایق صوت و حرارت هستند و همچنین به خاطر وجود سیمان قارچ های چوب بر آنها هیچ اثری ندارد.
  • کانیتکس: محصولی است که از ساقه های نی که به وسیله ماشین به حالت موازی بین دسته های گالوانیزه قرار می گیرند بدست می آید. این محصول تحت فشار در ضخامتهای مختلفی بافته می شوند. از این محصول برای ساختمان، دیوار، سقف کاذب و مانند اینها استفاده می شود.برای ساخت انواع درب های ساختمانی باید به این نکته توجه داشت که از چه نوع چوبی باید استفاده کرد تا مناسب موقعیت و مکان مورد نظر باشد به عنوان مثال کیفیت و خاصیت درب پی وی سی با درب ام دی اف و درب آپارتمان و درب اتاق و … با هم متفاوت هستند.

 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :