توضیحات:

 • به نام خدا

  نام علمی : Cocos nucifera

  توزیع و پراکندگی

  درخت نخل قرمز در سرتاسر مناطق استوایی در سراسر جهان به صورت طبیعی و کشت ، رشد می کند.

  اندازه درخت

  این درخت چیزی حدود 65-100 فوت (20-30 متر) بلندا دارد و قطر تنه آن نیز به 1-1.3 فوت (.3-.4 متر) می تواند برسد. میانگین وزن  چوب خشک شده آن 51 پوند / فوت 3 (820 کیلوگرم در هر متر مکعب) است.

  مشخصات چوب

  سختی چوب : Janka: 1900 پوند (8430 N)

  رنگ و شکل ظاهری

  چوب نخل قرمز دارای الیاف قهوه ای مایل به قرمز می باشد که در یک زمینه روشن تر یا قهوه ای روشن قرار گرفته اند. این الیاف با حرکت به سمت بیرون تنه بسیار انبوه هستند و هر چه به سمت مرکز تنه حرکت کنیم کمتر و کمتر می شوند. هسته مرکزی این درخت نرم است . (این تقریباً مغایر با ترکیب معمولی  چوب های معمولی و چوب های سخت است .)

  دانه / بافت چوب

  نخل سرخ دارای بافتی متوسط ​​تا ریز است ، اگرچه به دلیل تضاد بین الیاف های متراکم موجود در چوب و ساختار سلولزی نرم چوب به هیچ وجه یکنواخت نیست. دانه های موجود در بافت چوب بسیار صاف است و فاقد هرگونه حلقه رشد ، گره و پارانشیم است.

  سطح مقطع چوب

  در برش های مقطعی از این چوب شاهد نقطه های سیاه ، قهوه ای یا قرمز تیره در زمینه ی روشن تر هستیم. نخل قرمز توزیع یکنواختی از الیاف های قهوه ای مایل به قرمز دارد. در کل دانه های انتهایی در مقطع این چوب الگوی نقطه چین خاصی دارد که فقط مخصوص درختان خرماست.

  مقاومت در برابر پوسیدگی

  گزارش شده است که قرمز نخل از نظر مقاومت در برابر پوسیدگی بسیار با دوام است ، اگرچه در برابر حملات حشرات حساس است.

  کارایی

  کار با ابزار و ماشین آلات بسیار دشوار است. الیاف سخت چوب با بدنه نرم چوب در تضاد است و می تواند بسیار شکننده و منشعب یا کشیده شود. برای بدست آوردن نتایج تمیز و خوب ، ابزارهای بسیار تیز و زاویه برش صحیح مورد نیاز است. استفاده از گندگی کردن چوب ممکن است به ایجاد تراکم همگن و کاهش پارگی کمک کند.

  بو

  این چوب بوی مشخصی ندارد.

  آلرژی / مسمومیت

  گزارش شده است که نخل های خانواده Arecaceae باعث تحریک پوست و اثرات عمومی روی آن می شوند.

  قیمت گذاری / در دسترس بودن

  گرچه درختان نخل سرخ می توانند تا یک فوت عرض داشته باشند ، اما مرکز تنه با یک قسمت نرم ، شکل ناپذیر و بی مصرف پر شده است ، فقط قسمت های بیرونی تنه شامل الیاف رنگی مشخص است که قابل کار کردن است ، بنابراین فقط تخته های باریک در بازار به طور معمول موجود است قیمت اکثر اندازه های نخل قرمز باید برای یک چوب گرمسیری وارداتی در حد متوسط به بالا ​​باشد.

  پایداری

  این گونه چوب در ضمیمه های CITES یا در فهرست قرمز گونه های در معرض تهدید IUCN ذکر نشده است.

  موارد کاربرد چوب

  کفپوش ، قایق رانی ، قایق ، چوب دستی ، دسته چاقو و ابزار ، کنده کاری ، تیرچه ، مبلمان و اشیای خراطی شده.

  دیگر توضیحات

  نخل قرمز بیشتر در خارج از جامعه نجاری به عنوان نخل نارگیل شناخته می شود ، جایی که به دلیل میوه آن در مناطق استوایی جهان کشت و رشد می کند. گفته می شود تقریباً  تمامی قسمت های درخت کاربرد یا ارزشی دارد و درختان مسن معمولاً پس از گذشت 50 تا 70 سال از باردهی برای چوب برداشت می شوند.

  چوب نخل ، از نظر فنی ، نه یک چوب نرم است و نه یک چوب سخت. نخل قرمز از نظر وزن ، مقاومت و خاصیت سختی بسیار متغیر است زیرا چوبی بسیار همگن نیست. در تنه این درخت هرچه به بیرون تنه حرکت کنیم بافت آن محکم تر شده و هر چه به سمت مرکز تنه برویم بافتی نرم و بدون کاربردی پیدا می کند. به دلیل همین تنوع زیاد ، تراکم نخل قرمز می تواند از کمتر از 25 پوند بر فوت فوت (400 کیلوگرم در متر مکعب) ، تا تقریباً 62 پوند بر فوت 3 (1000 کیلوگرم در متر مکعب) باشد.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :