توضیحات:

 • به نام خدا

  چوب مصنوعی در واقع محصولی با ارزش است که از بازیافت مواد پلاستیکی، کاغذ و چـوب از محل زباله‌ها و ضایعات شهری تولید می‌گردد. این چوب همچنین به نام‌های Wood Reflex و Artifical Wood در دنیا معروف بوده و از ترکیب خرده چوب، کاغذ و پلاستیک‌های ضایعاتی تولید می‌شود و از آن در ساخت مصنوعات مختلف چوبی مانند حفاظ اطراف خیابان‌ها،نرده‌های معابر، خانه‌ها، میز و نیمکت پارک‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، و غیره استفاده می‌شود و به نوعی می‌توان گفت که چوب مصنوعی به سمت جایگزین شدن برای چوب طبیعی و همچنین بخشی از آهن و فولاد پیش می‌رود.

   

  چوب مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد

  چند نمونه از ویژگی‌های بارز چوب مصنوعی، استحکام بیش‌تر آن نسبت به چوب معمولی، عدم تاب برداشتن، عدم نیاز به رنگ‌آمیزی، قابلیت استفاده در محیط‌های با رطوبت بالا، شکل‌پذیری و از بین رفتن هجوم حشرات و موریانه‌ها بوده و به همین خاطر عمر این نوع چوب در مقایسه با چوب طبیعی بیش‌تر است و در نتیجه استفاده از آن در صنایعی مانند مبملمان بسیار منطقی است

  از طرف دیگر با این که استحکام آن به اندازه فلزات نیست، ولی به خاطر قیمت مناسب‌تر و همچنین وزن سبکی که دارند، در برخی حوزه‌های مصرف بر فلزات برتری دارد. چوب مصنوعی نوعی کالای جدید در کشور است و هنوز مصرف داخلی قابل توجهی پیدا نکرده است.

   

  ضرورت و اهمیت استفاده از چوب مصنوعی چیست ؟

  ضرورت چوب مصنوعی از دو جنبه اهمیت زیادی در جهان امروز دارد:

  آلودگی زیست محیطی کاهش می یابد:

  به خاطر حجم بالای پلاستیک و کاغذ در زباله‌های شهری و آلودگی که پلاستیک‌ها به دلیل عدم سازگاری با محیط زیست و تجزیه خیلی ضعیف دارند، یکی از مشکلات اساسی مسئولین شهرها می‌باشد. پس پلاستیک‌ها و کاغذهای ضایعاتی جمع‌آوری و با اجرای طرح‌های تولید چوب مصنوعی، بازیافت و تبدیل به کالای با ارزش می‌گردد.

  منابع درختی در کشور محدود هستند:

  چیزی که مسلم است این موضوع است که منابع چوبی و جنگل‌های ایران کم و محدود هستند و با قطع درختان و استفاده از چوب آن‌هـا، این نعمت رایگان و خدادادی هرچه سریع‌تر از بین خواهد رفت. بنابراین باید مصرف بی رویه چوب را کاهش داد که ایجاد واحد تولید چوب مصنوعی به واسطه بازیافت چوب‌های ضایعاتی، یکی از روش‌های انجام امر فوق تلقی می‌شود.

   

  چوب مصنوعی چه کاربردی دارد و چه استفاده‌ای از آن می‌شود؟

  از جمله موارد مصرف چوب مصنوعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  اسفاده از چوب مصنوعی در مبلمان

  ساخت نرده‌های معابر

  میز و نیمکت‌های پارک‌ها

  تابلو‌های تبلیغاتی در خیابان‌ها

  حفاظ اطراف بزرگراه‌ها

  حفاظ در خانه‌ها

  درب و پنجره در مکان‌های عمومی محیطی

  سرویس خواب

  درب‌ها

  و در کل می‌توان گفت هرجا که چوب کاربرد دارد، در آن محل، چوب مصنوعی جایگزین مناسبی برای چوب طبیعی می‌تواند به حساب آید.

   

  چوب مصنوعی می‌تواند جایگزین چه چیزهایی باشد؟

  چوب مصنوعی می‌تواند جایگزین چوب طبیعی، نئوپان و ام دی اف (MDF) و همچنین در برخی شرایط خاص (مانند نرده‌ها و حفاظ‌ها) جایگزین فلزات باشد. چوب مصنوعی سنگین و مقاوم در برابر شکستن، ترک خوردگی یا انحراف است.

  از جمله معایب چوب مصنوعی نیز می‌توان به این مورد اشاره کرد که به دلیل وزن بیشتر چوب مصنوعی، پیچ‌ها، براکت‌ها، اتصال‌دهنده‌ها و سایر سخت‌افزارهای مورد نیاز جهت حمایت از وزن اضافی بایستی مقاوم‌تر باشد.

  چوب مصنوعی ممکن است صنعتی باشد ولی الگوی طبیعی، زیبایی و شباهت ظاهری با چوب واقعی را دارد. چوب پلاستیکی با پلی وینیل کلرید یا پلی اتیلن تولید می‌شود. چوب پلاستیک 100 درصد پلاستیک است و به نظر می‌رسد مانند پلاستیک دارای یک سطح صاف و براق است و در برابر لکه و آب و هوا مقاوم است و نمی‌شکند، و با مرور زمان نیز پیچ و تاب نمی‌خورد.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :