توضیحات:

 • به نام خدا

   بعد ها در زمان حکومت هخامنشیان و پادشان آن ، شواهد بر جای مانده نشان دهنده ی اهمیت استفاده از چوب در سایر صنایع ساختمان سازی ، شهر سازی و هنری بوده است .

  لذا کاشت درخت یکی از مهم ترین دغدغه های پادشاهان هخامنشی بوده و در تخت جمشید شواهد آن را ملاحظه می کنیم . این استفاده از چوب سال ها از حکومتی به حکومت دیگر منتقل شد . در دوره ی ساسانیان استفاده از چوب راه خود را در صنعت قاب سازی و طاق و رواق پیدا کرد و در آثار چوبی قبل از ورود اسلام به ایران می توانیم به دو ستون چوبی و قطعه های خاتم کاری اشاره کنیم که در ناحیه ترکستان غربی واقع شده است . به طور کلی وسایلی که در دوران های قبلی و اوایل ورود اسلام در ایران یافت شده می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  ساخت درب ها و پنجره ها و هم چنین کلبه های مسکونی 

  ابزار آلات صنعتی برای رفع نیاز های خود 

  ساخت وسایل جنگی و کشاورزی برای گذارن زندگی

  چوب ها انواع بسیار مختلفی دارند که به زبان عامیامه می توان آن ها را در دسته بندی های : چوب های سخت و چوب های نرم قرار دارد . این دسته بندی بر اساس نوع درخت عنوان گذاری می شود مانند چوب های درخت راش ، چوب های توسکا ، چنار ، کاج ، صنوبر ، نارون و . . . که در این بین برای ساخت مبل ها و وسایل تزیینی از چوب هایی مانند ملچ ، آزاد ، گردو ، راش و . . . انواع این مدل ها استفاده می شود . 

  استفاده از چوب در دکوراسیون :

  یکی از جدید ترین راه ها برای تغییر در فضای دکوراسیون خانه ها و ایجاد یک چیدمان بسیار زیبا برای هر محیطی استفاده از وسایل و لوازم چوبی است ، لوازمی هم چون مبل ها و صندلی ها ، میزهای چوبی ، وسایل تزئینی ، استند های چوبی و . . . در هر خانه ای جزء ارکان اصلی دکوراسیون آن محیط محسوب می شود . فواید و کاربرد های چوبی به حدی زیاد است که به راحتی و با هزینه ی بسیار نسبت به سایر مواد دیگر می توان از این لوازم چوبی بهره برد و عناصر سازنده ی یک دکوراسیون شیک را برای یک خانه فراهم کرد . مهم ترین موارد و ویژگی هایی که چوب های موجود در دکوراسیون باید داشته باشند : رنگ ها و زیبایی های آن چوب ، آکوستیک بودن چوب های لوازم ، ضریب های سختی متناسب ، ظرفیت حرارتی و رطوبتی ، قدرت شکل پذیری چوب و عایق چوب برای حرارت چوب می باشد .

  از جمله مزایایی که برای استفاده ی چوب در سایر صنایع مختلف نسبت به مواد دیگر می توان نام برد : ساده و سبک و قابل حمل بودن لوازم چوبی می باشد که به راحتی در صنایع ساختمانی ، راهی ، کشتی رانی ، و . . . مورد استفاده قرار می گیرند . هم چنین نصب راحت مصالح چوبی و مقاومت بالای آن ها در برابر بلایای طبیعی هم چون باد و زلزله و . . . می تواند از جمله مزایایی باشد که به لوازم چوبی می توان اختصاص داد . به علت این که اصولا چوب ها از درختان مختلف تهیه می شوند یک طیف رنگی ثابت دارا می باشند . این رنگ ها از قهوه ای شروع شده و تا عسلی می باشد .

  طیف رنگ های قهوه ای شامل رنگ هایی هم چون ، فندقی ، خرمایی ، عنابی ، نسکافه ای و . . . می باشد که با توجه به منطقه ی رویش درخت و نوع آن و سن درخت ، درختان رنگ های مختلفی به خود خواهند گرفت . قهوه ای تیره نمایش دهنده ی یک چوب با ویژگی های کامل است که نهایت ویژگی یک درخت خود رشد کرده را نمایش می دهد . وجود وسایل چوبی در دکوراسیون خانه می تواند بیانگر کاربرد طبیعت در خانه خود باشد از این رو اگر قصد دارید که تلفیق چوب را در مدرنیته ی خانه ی خود به کار برید ، حتما لوازم چوبی با طراحی طبیعی تنه ی درخت می تواند بهترین اثر را داشته باشد .

   

  از این رو توصیه می شود به جای استفاده از رنگ های تیره و مشکی در دکوراسیون خانه یا هر محیطی ، از رنگ های قهوه ای و چوبی استفاده کنید . فراموش نکنید تنها رنگی که از دیرباز در خانه ها حضور داشته و هیچگاه از مد نرفته است رنگ های قهوه ای و استفاده از رنگ های مکمل آن نظیر کرم و عسلی می باشد . سایر مصنوعات چوبی می توان به فراورده های MDF و HDF اشاره کرد .


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :