توضیحات:

 • به نام خدا

   رنگ به زندگی روح می بخشد و وجود آن لازم می باشد. خداوند نیز برای جلوه دادن به مناظر طبیعی خود از رنگ های گوناگونی استفاده کرده است. با خود فکر کنید که رنگ ها وجود نداشتند و شما مجبور بودید که از یک رنگ مانند سفید در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید یا تمام مناظر را به یک رنگ مشاهده می کردید. وجود رنگ در دکوراسیون داخلی و معماری دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد ولی استفاده از آن ها به این راحتی ها نیست.

  رنگ ها دارای دسته بندی های گوناگونی هستند و هرکدام دارای روانشناسی خاصی می باشند. از طرفی باید دانست که هرکدام از این رنگ ها را در کجا منزل استفاده کرد و نوع وسایل داخل منزل نیز دارای اهمیت بسیار زیادی هستند. به عنوان مثال در صورتی که قصد دارید در منزل خود از پارکت های چوبی استفاده کنید هر یک از انواع پارکت ها دارای رنگ ها طرح های مختلفی می باشند.

  پارکت های چوبی با رنگ های روشن فضای شما را بزرگتر از آنچه هست نشان می دهد و بسیار مناسب برای خانه های کوچک می باشد از طرفی پارکت های رنگ تیره مناسب برای فضا های بزرگتر هستند. پارکت های چوبی روشن زود تر آلودگی را نشان می دهند از طرفی پارکت های تیره دارای رنگی گرم تر هستند. هر یک از پارکت ها دارای روانشناسی های مختلفی هستند که باید در خرید آن ها دقت کافی را داشته باشید.

  تقسیم بندی کلی رنگ ها

  رنگ های گرم: این از رنگ ها حسی جالب و هیجان انگیزی را به ما القا می کنند که قرمز، زرد و نارنجی جزء آن ها هستند.

  رنگ های سرد: این رنگ ها به ما حس آرامش بخشی را القا می کنند که آبی، سبز و بنفش جزء آن ها هستند.

  رنگ های خنثی: این نوع از رنگ ها دارای انعطاف پذیری بالایی هستند مانند سفید، مشکی و خاکستری

  قرمز رنگی هیجان انگیز

  قرمز را می توان یکی از رنگ های بسیار پر انرژی و هیجان آفرین معرفی کرد. این رنگ می تواند بر روی بدن انسان به شدت تاثیر بگذارد و باعث افزایش فشار خون، تعداد تنفس و ضربان قلب شود. از این رنگ می توان در محیط پذیرایی و نشیمن استفاده کرد و برای مهمانی ها و دورهمی ها بسیار مناسب می باشد ولی استفاده از این رنگ در اتاق خواب ها پیشنهاد نمی شود زیرا این محل برای استراحت تعبیه شده است.

  زرد رنگی زندگی بخش

  این رنگ دارای انرژی بسیار زیادی است. زرد امید و زندگی را تداعی می کند. نور خورشید حاوی این رنگ است که موجب زندگی بخشیدن به گیاهان و درختان دنیا است. از این رنگ بهتر است در آشپزخانه، غذا خوری و حمام استفاده شود. رنگ زرد به دلیل داشتن انرژی بسیار زیاد نباید زیاد استفاده کرد زیرا در این صورت موجب افزایش خشونت و سرخوردگی می شود. جالب اینجاست که تحقیقاتی نیز بر روی این رنگ انجام شده است که نشان می دهد نوزادان در این اتاق ها بیش از دیگر نوزادان که در محیط هایی با رنگ های متفاوت نگهداشته می شوند گریه و بی تابی می کنند.

  آبی رنگی مناسب برای سلامتی

  با توجه به مطالعاتی که بر روی این رنگ صورت گرفته است نتایج جالبی بدست آمده که جنبه پزشکی نیز دارند. رنگ آبی برای سلامتی مفید می باشد و موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود. به طور کلی این رنگ بسیار محبوب را می توان آرامش بخش توصیف کرد. با توجه به این خصوصیت رنگ آبی بهتر است آن را در اتاق خواب و حمام به کار برد که کمک به کاهش استرس و خواب مناسب کند.

  برای استفاده از این رنگ در دکوراسیون منزل بهتر است به چند نکته توجه کنید. اتاق هایی که دارای نور گیری مناسب نیستند بهتر است که در آن ها از رنگ آبی استفاده نشود زیرا این رنگ سرد است.

  رنگ ها دارای طیف های مختلفی هستند، آبی تیره می تواند اثری عکس نسبت به آبی روشن از خود نشان دهد. این به این معنی می باشد که به جای ایجاد حس آرامش بخش، حس غم و اندوه را به ساکنان القا کند پس در انتخاب این رنگ دقت لازم را داشته باشید.

  سبز رنگ طبیعت

  یکی از زیبا ترین رنگ ها سبز می باشد این رنگ مانند آبی است و احساس آرامش را در انسان ها ایجاد می کند. از این رنگ میتوان در نشیمن استفاده کرد تا آرامش را به ساکنان منتقل کنید.

  بنفش رنگی سنگین

  بسیاری از خانم ها این رنگ را بسیار دوست دارند و ممکن است در هر جایی از منزل خود این رنگ را به کار ببرند. تا حدودی می توان گفت که این کار درست نمی باشد زیرا استفاده بیش از حد این رنگ باعث ناخوشندی می شود. برای بکار بردن بنفش می توان رنگ های مکمل را نیز استفاده کرد تا محیطی ایده آل برای شما به وجود بیاید. بنفش از ترکیب آبی و قرمز به دست می آید به همین دلیل خاصیتی بین قرمز و آبی دارد.

  نارنجی اشتیاق بخش

  نارنجی از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به دست می آید و دارای خاصیت هیجان و انرژی می باشد. توصیه ما این است که از این رنگ در نشیمن و اتاق خواب ها استفاده نشود در عوض می توان این رنگ زیبا را در اتاق ورزش خود استفاده کنید تا کمک شایانی به تخلیه انرژی شما کند.

  رنگ های خنثی

  این نوع از رنگ ها دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی می باشند و استفاده از آن ها بسیار زیاد است. این رنگ ها می توانند در کنار رنگ های سرد و گرم استفاده شوند و محیطی بسیار زیبا و دلنشینی را به وجود می آورند. رنگ مشکی جهت نمایان کردن سایر رنگ ها در طراحی ها استفاده می شود به عنوان مثال برای نمایان تر کردن رنگ طلایی می توانید از پس زمینه مشکی برای این کار استفاده کنید.

  سقف منزل باید چه رنگی داشته باشد؟

  فضای شما دارای 6 سطح می باشد که سقف یکی از آن هاست. یکی از بهترین پیشنهادات برای انتخاب رنگ سقف سفید می باشد. به این نکته توجه کنید که رنگ سقف را روشن تر از سایر دیوار ها و کف انتخاب کنید. انتخاب رنگ به صورت کاملا سلیقه ای می باشد ولی در این مقاله به طور کلی به خاصیت های رنگ ها و درواقع روانشناسی آن ها پرداختیم. هر کدام از این رنگ ها حالت خاصی را به افراد منزل القا می کنند و با شناخت درست آن ها می توانید محیطی بسیار دوستانه و صمیمی را به وجود بیاورید.

  در این بین مصالح زیادی وجود دارد که می توانید از آن بهره ببرید به طور مثال پارکت های تمام چوبی یکی از آن ها می باشد. پارکت های ساخته شده از جنس چوب دارای تنوع و رنگ بندی بسیار زیادی می باشند و با توجه به بررسی های بالا می توانید با هر رنگی آن ها را ست کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :