توضیحات:

 • به نام خدا

  مبلمان علاوه بر اینکه وسیله ای برای استراحت و جمع شدن هستند، به عنوان مرکز هر اتاق، برای بیننده جلب توجه می کنند. مبلمان به دلیل اندازه و جایگاهی که دارد، بدون توجه به رنگ و سبک، برای هر مکان برجسته و مرکز توجه خواهد بود. با این حال، انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان شما بسیار حائز اهمیت است.

  رنگ مبلمان شما علاوه بر اینکه می تواند میان دیگر اجزا و لوازم اتاق هماهنگی و تعامل هنری و بصری برقرار کند. همچنین می تواند نشان دهنده ی این باشد که شما علاقه مند به چه سبکی هستید.

   

  قسمت 1: انتخاب رنگ و طرح مکمل و مناسب

  1)

  قبل از خرید به دنبال الهام گرفتن از طرح ها و مدل های گوناگون مبلمان موجود در سایت ها و مجلات باشید.

  برای شروع کار چند مجله طراحی داخلی مانند Home Decor و Country Living را انتخاب کنید. این مجلات نکات مفیدی در مورد انتخاب رنگ ها به شما ارائه می دهند. همچنین پر از تصاویر اتاق هایی با طراحی حرفه ای هستند که می توانند ایده روشنی از آنچه می خواهید را در ذهن شما ایجاد کنند.

  شما می توانید در برخی سایت ها مانند HGTV یا Pinterest بصورت آنلاین جستجو کنید تا از آنها برای انتخاب مبلمان خود الهام بگیرید. همچنین می توانید به فروشگاه های مبلمان و فروشگاه های دکوراسیون منزل مراجعه کنید و طرح مورد نظرتان را انتخاب کنید.

  2)

  برای ظاهری منسجم از رنگ هایی استفاده کنید که مکمل دکوراسیون موجود شما باشد. یک راه آسان برای انتخاب رنگ برای مبل، پایه گذاری آن روی رنگ های دیگر موجود در اتاق است. استفاده از رنگ های مکمل روی چرخ رنگ تطبیق، یک تطابق و هماهنگی را ایجاد می کند و برخی از حدس ها را در تلاش برای یافتن سایه مناسب مبل می گیرد.

  به عنوان مثال، اگر به واسطه ی لوستر، فرش یا نقاشی های اتاق، مقدار زیادی رنگ نارنجی در اتاق به کار برده اید، یک کاناپه که دارای رنگ آبی است، افزودنی خوبی به عنوان رنک مکمل خواهد بود. یا اگر پرده و فرشی به رنگ بنفش دارید، یک پارچه سبز برای مبل امتحان کنید.

  شما همچنین می توانید در همان خانواده دکوراسیون موجود خود را انتخاب کنید. اگر کف چوبی با رنگ سرد دارید، یک کاناپه با رنگ سرد را امتحان کنید. همچنین یک مبل مشکی با کفپوش خاکستری بسیار زیبا به نظر می رسد.

  اگر در حال کار با یک اتاق جدید یا خالی هستید، ممکن است بخواهید مبل راحتی به رنگ خنثی انتخاب کنید تا در هنگام تزئین بقیه فضا به راحت آن را هماهنگ کنید.

  برای یافتن رنگ مکمل مبلمان جهت هماهنگ کردن با وسایل دیگر می توانید پالت رنگ های مکمل را در اینترنت جست و جو کنید. یا با فردی که در این زمینه تجربه و تخصص دارد مشورت کنید تا به نتیجه ی درست برسید.

  3)

  از آنجا که مبلمان معمولاً مرکز جلوه های زیبایی اتاق است، سعی کنید آن را با طرح های زیبا برجسته کنید. نگین های جواهرات پررنگ مانند یشم، یاقوت سرخ، یاقوت کبود یا رنگ متضاد را برای برجسته سازی مبل انتخاب کنید.

  به عنوان مثال، اگر فرش سفید روشن دارید، یک مبل با زمینه تیره مانند خاکستری تیره یا سیاه انتخاب کنید. همچنین می توانید الگوهای بزرگی مانند چاپ های گل یا راه راه های شورون را انتخاب کنید تا مبل را برجسته نشان دهد.

  توجه داشته باشید که اگر دکوراسیون منزل شما ساده است برجسته سازی تجملی مبلمان توصیه نمی شود. زیرا می تواند چیدمان خانه را بر هم بزند. مبلمانی با رنگ خنثی و طرح هایی ساده برای شما مناسب تر است.

  4)

  یک مبل خنثی متناسب با هر اتاق انتخاب کنید. مبل با رنگ خنثی مانند کرم، خاکستری یا سرمه ای در هر اتاق بسیار زیبا به نظر می رسد. با افزودن یک بالش و کوسن به راحتی می توانید ظاهر مبل خود را تغییر دهید.

  به عنوان مثال، می توانید یک مبل خاکستری با رویی قرمز و چند بالش با طرح قرمز و سفید را جاز کنید. هنگامی که از همان ظاهر خسته شدید ، رویی قرمز را برای یک نوع شورون و گلدان عوض کنید. و بالش ها را با بالش های تیل رنگی و سرمه ای جایگزین کنید.

  5)

  رنگ را با مناظر بیرونی مطابقت دهید تا فضای اتاق زنده شود. اگر پنجره های زیادی دارید، سعی کنید رنگ مبل را با هر نوع گیاه سبز رنگ بیرونی ست کنید. به عنوان مثال، اگر در منطقه ای جنگلی زندگی می کنید، رنگ های خاکی، سبز، قهوه ای و برنزه مکمل یکدیگر خواهند بود. یا اگر یک باغ بزرگ در فضای باز دارید، می توانید رنگ مبل را با سایه های گل یا گیاهان مطابقت دهید.

  برای کسانی که در یک شهر بزرگ و دارای ساختمان های بلند زندگی می کنند، رنگی از ساختمان های اطراف به آنها وارد کنید. به عنوان مثال، به سایه های آجر اطراف یا خاکستری تیره سازه های فلزی براق در نزدیکی توجه کنید.

  انتخاب رنگ مناسب مبلمان خانه

   

  قسمت 2: دقت کردن به عوامل تأثیر گذار بیرونی

  1) در نظر بگیرید که چه کسی از مبل استفاده می کند. قبل از اینکه رنگی برای مبل خود انتخاب کنید، سایر اعضای خانواده خود را در نظر بگیرید. اگر هم اتاقی کودک یا حتی حیوان خانگی دارید، بهتر است رنگ خنثی تیره یا متوسط ​​مانند خاکستری را برای مبلمان انتخاب کنید تا لکه های احتمالی را پنهان کند.

  مبلمان با رنگ بسیار روشن توسط کودکان مستعد كثیف شدن هستند. آخرین چیزی كه می خواهید این است كه یك مبل راحتی با رنگ روشن و پوشیده از بقایای مواد غذایی بیایید.

  به همین ترتیب، حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نیز احتمالاً باعث ایجاد لکه روی مبلمان روشن خواهند شد. این کار باعث نگرانی و تمیز کردن همیشگی شما می شود.

  2)

  موقعیت مبل را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که مبل را در کدام قسمت خانه قرار داده اید و چگونه ممکن است تحت تأثیر مکان قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر می خواهید مبل را جلوی پنجره بزرگ تصویر قرار دهید، خورشید می تواند به مرور رنگ پارچه را محو کند. رنگ یا الگویی را انتخاب کنید که به طور محسوسی محو نشود، مانند خاکستری یا کرم.

  3)

  به نقاشی کلی اتاق نگاه کنید. قبل از این به این پرسش در ذهن خود پاسخ دهید؛ مبلمانی که قرار است در اتاق به کار ببرید، برای استراحت، سرگرمی و مطالعه یا صرفاً برای نمایش در آن قرار می دهید؟

  اگر هدف یا تم مشخصی در اتاق وجود داشته باشد، بهتر است که رنگ کاناپه منعکس کننده این موضوع باشد. به عنوان مثال اگر می خواهید از اتاق برای سرگرمی استفاده کنید، ممکن است بخواهید یک رنگ پررنگ و روشن مانند قرمز یا بنفش را انتخاب کنید.

  اگر می خواهید مبل را در اتاقی که اغلب از آن استفاده می کنید قرار دهید، رنگی را انتخاب کنید که به راحتی از آن خسته و دلزده نشوید. مانند یک کاناپه ساده و خاکستری.

  اگر اتاق مکانی آرام برای استراحت است، انتخاب یک رنگ کم رنگ و مینیمال مانند سبز کم رنگ، آبی روشن یا بژ انتخاب خوبیست.

  4)

  به شخصیت خود فکر کنید. اگر شما شخصی هستید که سبک او دائماً در حال تغییر است، پس ممکن است بخواهید دنبال یک رنگ ثابت و خنثی بروید. اگرچه ممکن است تعجب آور به نظر برسد. انتخاب یک رنگ ساده و خنثی و پوشش آن با لوازمی مانند بالش ایده خوبی برای شخصی دارای سبک متغیر است. کاناپه خاکستری، سیاه یا سرمه ای مناسب است.

  همچنین این رنگ ها تقریباً با هر رنگی که می خواهید به آن اضافه کنید به راحتی هماهنگ می شود.

  شما همچنین می توانید یک مبل با چندین شیار پوششی مختلف انتخاب کنید تا در صورت تغییرات خارجی بتوانید درب آن را عوض کنید.

  برای کسانی که سبک سنتی و سازگارتری دارند، می توانید هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید. اگرچه طرح های ساده و مینیمال برای تطبیق پذیری بیش از الگوهای شلوغ توصیه می شود.

  5)

  پارچه ای را براساس سبک زندگی خود انتخاب کنید. بسته به اعضای خانواده و یا نوع دوستانی که دارید، ممکن است بخواهید سراغ نوع خاصی از پارچه بروید. به عنوان مثال، اگر نگران خاک یا آوار نیستید، می توانید یک کاناپه با پارچه نخی را امتحان کنید.

  با این حال، اگر ساییدگی و پارگی زیادی دارید، ممکن است بخواهید از پارچه ای با دوام تر مانند چرم یا پشم استفاده کنید. بخاطر داشته باشید که قیمت هر پارچه متفاوت است.

  برای تمیز کردن چرم می توان هم جارو برقی زد و هم می توان آن را با پارچه تمیز کرد. اما پارچه چرم خراشیدگی را به آسانی آشکار می کند و سریع تر پاره می شود. پارچه پشم در برابر چروک شدن، محو شدن رنگ و پارگی مقاومت می کند.

  پارچه هایی مانند مخمل، شنیل، توید و ابریشم در صورت داشتن فرزند کوچک یا حیوانات خانگی انتخاب ایده آلی نیستند. سعی کنید پارچه ها و الگوهای محکم تر که گرد و غبار را پنهان می کنند، انتخاب کنید.

  برای زیبایی هرچه بیشتر چیدمان جدید منزلتان، می توانید همراه با مبلمانی که انتخاب می کنید، انواع بوفه های دکوری زیبا و مجلل را با رنگ و چوب مورد نظرتان نیز انتخاب کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :