توضیحات:

 • به نام خدا

  استحمام کردن در یک سونا که اصولی اجرا شده باشد باعث تقویت قلب و گردش خون، اعصاب و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، رگ ها را باز می کند، از سرما خوردگی پیشگیری می نماید، مواد زائد را از بدن خارج می نماید، مشکلات تنفسی را رفع و پس از یک فعالیت روزانه رفتن به سونا دوباره ماهیچه ها نیروی خود را بدست می آورند.

  اگر یک سونا به طور اصولی طراحی و دقیق اجرا گردد ...

  سونای خشک اتاقی می باشد: کوچک، ساخته‌ شده از چوب با دمای کنترل‌ شده که دارای سکوهایی برای نشستن و یا دراز کشیدن می باشد. به منظور بهره‌ گیری از هوای گرم در حالت خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

  سونا خشک حتماً باید از چوبی ساخته شود که به صورت لنبه سونایی شکل داده شده باشد. این لنبه‌ها با شیارهایی که دارند درون یکدیگر رفته و به چوب زیرسازی (که قبلاً به دیوار وصل می‌شود) متصل می‌شوند برای صندلی‌ها از چوبی به نام کف صندلی استفاده می‌شود که با آن صندلی ها را یک طبقه یا دوطبقه می‌سازند. رنگ سونا نباید به صورت معمول بقیه رنگهای چوب باشد (به دلیل سرطان زا بودن) و در آن فقط از روغن مخصوص استفاده می‌کنند. برای تامین گرمایش با توجه به محاسبات انجام شده می توان از کورههای گازی و یا هیترهای برقی استفاده نمود.

  بسیاری از مواقع از مواد معطر و اسانس های مختلف از جمله (اسانس اکالیپتوس ویا اسانس نعناع) برای معطر کردن هوای سونای خشک استفاده می شود. انسان در سونای خشک در هوای بسیار گرم و خشک قرار می گیرد. در نیمکت های بالای سونا دما بین ۸۵ الی ۱۰۰ درجه سانتی گراد متغیر است ، و رطوبت هوا در نیمکت های بالایی سونای خشک بین ۳ تا ۵ درصد می باشد. به خاطر پایین بودن مقدار رطوبت در سونای خشک می توان شرایط آن را با گرمای بیابان مقایسه کرد.

  در سونای خشک دیوارهای سونا به خاطر هدر نرفتن انرژی گرمایی به طور کامل عایق کاری می کنند تا بتوانند در مصرف انرژی صرفه جویی نمایند.

  گونه ای دیگر از پهن برگان تجاری به نام گونکالوآلوس را بشناسید!

  • GONCALO ALVES
  • .Astronium  spp
  • Anacardiaceae 

  درخت : این درخت دارای اسامی متنوعی است، از جمله : چوب گورخری Zebrawood و در آمریکا چوب ببری Tigerwood و شاه چوب Kingwood . به هر حال این اسامی چندان شاخص نیستند و بعضی از آنها غالبا و ترجیحا برای چوب های دیگر استفاده می شوند. این درخت به طور گسترده آمریکای مرکز و نواحی گرمسیری آمریکای جنوبی یافت می گردد ولی به طور عمده از برزیل به دست می آید و در آنجا با عنوان گونکالو آلوس شناخته می شود. دارای اندازه ای متوسط است و گرده بینه های گرد با قطر ۹۰ سانتی متر تولید می کنند.

  چوب : چوبی است بسیار متمایز به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و اغلب با نوارهای سیاهی که ظاهری بسیار تزئینی به آن می دهد و ظاهر آن بسته به اینکه چوب به چه صورتی بریده شود ، متفاوت است . ارزش زینتی آن در سطوح شعاعی بیشتر است چون دارای الیاف درهم پیچیده و به ندرت الیاف موج داری است که نقوش نواری و ویولنی را سبب می شوند. گونکالو آلوس چوب بسیار متراکمی است و تقریبا ۳۰ درصد سنگین تر از راش می باشد.

  ویژگیهای فنی : این چوب در نواحی حاره آمریکا به خاطر ترکیب استحکام بالا و دوام خوبش مورد توجه است. علیرغم سنگینی وزن، اره کردن آن چندان دشوار نیست و می تواند به طور یکنواخت و صافی پرداخت شود ولی در صورتی که الیاف نا منظم باشند ، مراقبت هایی لازم است، این چوب برای تولید روکشهای تزئینی زیبا قطع می گردد .

   کاربردها : تقاضاها برای این چوب در برزیل، جهت کارهای ساختمانی بالا است و به علت ظاهر خوبش در صنایع مبلمان و کابینت سازی به کار می رود. وزن آن و دسترسی محدود به آن مانعی برای استفاده از این چوب در خارج از نواحی گرمسیری آمریکا است و بیشتر به صورت روکش دیده می شود . چوب ماسیو آن برای ساخت برخی اشیاء مانند پشت برس، دسته چاقو و انتهای چوب های بیلیارد ، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :