توضیحات:

 • به نام خدا

  دسته ای از دانشمندان آمریکایی روشی ابداع نموده که با بهره گیری از آن از پوسیدگی‌های چوب و الوارهای چوبی جلوگیری به عمل آید.

  افرادی همچون پت هیدن و پیتر لکس که به ترتیب استاد شیمی و علوم و منابع طبیعی دانشگاه فنی میشیگان می باشند، در این روش ابداعی ترکیبات آلی را در محفظه‌های پلاستیکی بسیار کوچک به قطر یکصد نانو متر قرار دادند.راه های جلوگیری از پوسیدگی چوب به چند روش کلی تقسیم می شود

  طبق گفته این دانشمندان، این دانه‌های کوچک زمانی که در آب غوطه‌ور شوند آنقدر ریز می باشند که اگر تحت فشار قرار داده شوند و اختلاف فشاری بین آنها اعمال شود، در تمامی منافذ ظریف چوب نفوذ می‌کنند.

  پیتر لکس می‌فرماید، از آنجاییکه بافت چوب همچون توری بسیار فشرده می باشد، اگر ذرات به اندازه کافی کوچک نباشند نمی‌توانند کاملا در منافذ آن نفوذ نمایند.این ذرات آنقدر ریز هستند که به راحتی در منافذ چوب نفوذ می کنند و تمام سطع آن را می پوشانند .

  جیم بیکر که مدیر فنی همکاری‌های فناوری دانشگاه میشیگان می باشد، ابداع این روش را نقطه عطف مهمی به شمار آورده است. وی می فرماید، این امر تنها با بکارگیری فناوری نانو در صنایع سنتی محقق می گردد.

  وی افزود، با اینکه این فناوری در مقیاس نانو مورد استفاده قرار گرفته است ولی نتایج آن بسیار شگرف، قابل توجه و بزرگ خواهد بود.

  وی همچنین فرمود صنایعی که از این فناوری بهره مند شده اند، پسماند های زیست تخریب پذیر و کاملا سازگار با محیط از خود تولید می نمایند لذا به تبع آن محیط زیست از خطر نگه دارنده‌های صنعتی در امان خواهد ماند.

  با استفاده از این فناوری پر کاربرد، صنایع مختلف می‌توانند از مواد شیمیایی کم خطرتر نظیر بوراکس که بسیار موثر است بهره برده و تنها با خیس نمودن چوب در آب مواد نگهدارنده را از آن پاک کنند.

  راه های جلوگیری از پوسیدگی چوب


  خشک کردن چوب یکی از روش های محافظت چوب در برابر پوسیدگی و عوامل تخریب کننده چوب می باشد .باید به این نکته توجه کرد که رطوبت چوب را باید با توجه به شرایط جوی آب و هوا و همچنین رطوبت نسبی محیط کاهش داد .

  کشور ایران دارای شهر های زیاد با تنوع آب و هوایی زیادی است بخاطر همین موضوع باید در خشک کردن و جابه جایی چوب ها از شهری به شهر دیگر دقت بالایی به خرج داد وباید نکاتی را رعایت کرد .

  مثلا جابجایی محصولات چوبی از یک منطقه کویری که دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد به یک منطقه مرطوب ساحلی به هیچ وجه توصیه نمی شود

  چراکه دارای اختلاف رطوبت نسبی قابل توجهی بوده و موجب کاهش فجیعی در طول عمر چوب می شود.

  فناوری نانو و ضد آب سازی درب چوبی


  عموما جهت ضد آب سازی چوب و درب های چوبی از ماده ای به نام آرتوسیل استفاده می شود که یک ماده غیر سمی است.

  از جمله خصوصیات پوشش ارتوسیل می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  بی رنگ بودن ، روش اعمال اسان ، ضد قارچ و باکتری ، ضد اشعه مضر ماوراء بنفش ، ضد باران های اسیدی بودن و هزینه بسیار پائین نسبت به مشابه خارجی ان اشاره نمود.

  ارتوسیل یک ماده محیط دوست بوده و به حفظ زیبائی نمای ساختمانها بسیار کمک خواهد نمود.از این پوشش می توان برای اعمال در کلیه سطوح ساختمانی مانند سیمان ، سنگ های مصنوعی و طبیعی ، گچ ، اجر ، کاهگل و… استفاده کرد زیرا این سطوح در معرض باران و خیس شدن بیشتری هستند و یا می توان برای لوازم منزل مانند چوب کابینت، چوب های سرویس خواب کودک، مبلمان کودکان ، میز ناهار خوری و … استفاده نمود،این گونه اسباب منزل نیاز به نگهداری و مراقبت دارند به خصوص در خانه هایی که دارای کودکانی هستند و ممکن است در معرض آب قرار بگیرند دچار پوسیدگی شوند . با این کار می توان عمر این وسایل را بیشتر نمود .

  استفاده از آرتوسیل بر روی سطح انواع چوب و مصنوعات چوبی و بخصوص درب چوبی، سبب ضد آب و ضد اشعه ماورا بنفش شدن چوب و مصنوعات چوبی می گردد.

  سطح مصالح را ضد اب نموده و مشکلات حاصل ازجذب اب در سطح مصالح ساختمانی که باعث بروز مشکلاتی همچون ترک خوردگی ، فرسایش ، خوردگی ، شوره و درنتیجه نفوذ کثیفی به داخل سطح می شود را برطرف نماید.

  روش ضد آب کردن درب چوبی


  برای انجام این کار آرتوسیل را می توان با نسبت ۱ (آرتوسیل) به ۱۰ تا ۱۵ (آب) رقیق نمود . محلول رقیق شده با آب را با استفاده از قلمو یا و سایر روش های متداول پوشش دهی بر روی سطح اعمال. بعد از طی کردن ۲۴ ساعت ماده به همراه آب کاملا به سطح چوب نفوذ کرده و سطح بدون تغییر در رنگ دارای خاصیت ضد آب و ضد اشعه می شود .

  همچنین خاصیت ضد آب شدن، اجازه تنفس به سطح چوب را نیز داده و در نتیجه رطوبت چوب تنظیم می گردد.

  این محلول باعث ماندگاری بیشتر و افزایش طول عمر محصولات چوبی می شود .

  خواص رنگ چوب های نانو شده:

  • ضد آب کردن سطح
  • ضد اشعه UV(ضد اشعه ماوراء بنفش خورشید می باشد .)
  • ضد خوردگی
  • ضد ترک خوردگی
  • ضد پوسیدگی و باد کردگی
  • ضد بیرنگ شدن و پولکی شدن
  • قابلیت تنفس چوب به دلیل امکان عبور رطوبت و بخار آب
  • مقاومت در برابر حرارت و بخار

  این محصول از حرکت موئینگی آب بر روی سطوح مصالح ساختمانی جلوگیری می کند .

  ضد قارچ ، کپک و جلبک در مناطق بارانی و مرطوب می باشد در نتیجه سطح نما همیشه تمیز است .

  خاصیت خود تمیز شوندگی (دوده و گرد و غبار با گذشت زمان به داخل سطح مصالح نفوذ نکرده و با بارش باران و یا پاشیدن آب بر روی سطح ، همانند روز اول تمیز می گردد)

  از یخ زدگی و فروپاشی مصالح جلوگیری می نماید .

  دوستدار محیط زیست (عاری از هر گونه مواد مضر و خطر ناک )

  دارای طول عمر بالا می باشد .


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :