توضیحات:

 • به نام خدا

  تمامی افراد متخصص و فنی برای افزایش سرعت و دقت در کار خود نیازمند ابزار های خاصی هستند و گاهی در میان مشاغلی مانند نجاری، طراحی و دکوراسیون منزل، لوله کشی، مهندسی و ... از ابزارهای مشابه‌ای استفاده می‌شود. یکی از مهم ترین ابزار کار مشاغل فنی شابلون ها می‌باشند. شابلون ها در اندازه، جنس و کارایی هایی مختلف موجود می‌باشند که هر شابلون در صنعتی خاص و حرفه مورد نظر به بهترین شکل ممکن باعث ظرافت و افزایش دقت و سرعت می‌شود. ما قصد داریم در ادامه این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی در رابطه با انواع شابلون در اختیارتان قرار دهیم.

  انواع شابلون

   از شابلون ها استفاده های مختلفی می‌شود و با توجه به نیاز روز و مشاغل، شابلون های مختلفی در بازار موجود می‌باشد. شابلون ها کاربردهای مختلفی دارند و برای اموری همچون رفع قناسی، ایجاد اشکال پیچیده، اندازه گیری دقیق و...استفاده می‌شوند. در این مقاله به معرفی چند شابلون پرکاربرد به شرح زیر می‌پردازیم:

  • شابلون دم چلچله
  • شابلون سوراخکاری جای دستگیره
  • شابلون میانه یاب
  • شابلون لوله گونیوپایپ
  • شابلون گازورزن
  • شابلون سوزنی

  شابلون دم چلچله

  اتصال قطعات به یکدیگر از طریق روش های مختلفی صورت می‌گیرد که اتصال دم چلچله یکی از روش های اتصال  در نجاری است. این نوع اتصال یکی از مقاوم ترین اتصالات در برابر نیروی کششی است و بیشتر برای پیوستن کناره و پهلوی کشوها به جلوی کشوها استفاده می شود. از شابلون دم چلچله در صنعت نجاری برای ساخت انواع قفسه های کتاب، جعبه های چوبی، کابینت، کمد و... استفاده می شود. برای ایجاد دقیق اتصال دم چلچله می‌توان از شابلون مخصوص به آن استفاده نمود که به شابلون دم چلجله معروف است. قرار گیری دقیق شیار شابلون دم چلچله بر روی اتصالات چوبی و ام دی اف ها بسیار مهم می‌باشد. جنس این نوع شابلون پلاستکی است و دقت اندازه گیری میلی متری دارد. نکته مهم شابلون دم چلچله  قرار گیری دقیق شیار آن روی قطعه کار می‌باشد.

  شابلون سوراخکاری جای دستگیره 

  شابلون سوراخکاری جای دستگیره یک ابزار مورد نیاز و دقیق می‌باشد که به کمک آن میتوان جای دقیق دستگیره ها را روی کابینت، کمد و یا هر وسیله ی مد نظر مشخص کرد. این وسیله دارای قابلیت های تنظیم سوراخکاری هایی از سایز 64 تا 288 سانتی متر بوده که قطر هر سوراخ 4 میلی‌متر است و دقت کار سوراخکاری دستگیره را به بالاترین حد خود رسانده است. 

  شابلون میانه یاب 

   از شابلون میانه یاب درکارگاه های نجاری، کاشی کاری و کابینت سازی استفاده می‌شود.جنس آن از جنس پلاستیک درجه یک می‌باشد. دقت اندازه گیری میلی‌متری و حداکثر میزان اندازه گیری 4 سانتی متر است. از این نوع ابزار برای رسم خطوط مستقیم و دقیق در میانه الوار و چوب هااستفاده می‌شود. این نوع شابلون با سوراخ هایی که روی بدنه خود دارد دقت خط کشی را افزایش می‌دهد.وجود دو عدد پایه گرد که در قسمت زیرین ابزار قرار دارد باعث راحت حرکت کردن روی قطعات کار می‌شود.

   شابلون لوله گونیوپایپ

  امروزه برای دسترسی و طراحی راحت تر و زیباتر از شابلون لوله گونیو پایپ در طراحی کابینت، کمد، قرارگیری پیچ ها، پریزها، شیرالات همچنین مراحل لوله کشی استفاده می‌کنیم. الگوبرداری، اندازه گیری صحیح و استاندارد بودن در سرامیک کاری، کابینت سازی و کلیه مشاغل مربوط به طراحی منزل امری بسیار مهم داست که با استفاده از گونیوپایپ برایمان راحت تر و دقیق تر صورت می‌گیرد. شابلون لوله گونیوپایپ در دو مدل تک هد و دو هد طراحی و تولید شده است . شابلون لوله دو هد در قطر 4 سانتی متر ،جنس پلاستیکی و برای جای لوله ،پیج و...مورد استفاده قرار می گیرد و شابلون لوله تک هد در ابعاد قطری و جنس مشابه دارای وزن 160گرم، دارای دو میله ی درجه بندی سانتی متر و اینچ و قابل استفاده جهت اندازه گیری جای لوله و پیج به کار برده می‌شود.

  شابلون گازور زن 

  شابلون گازور زن یکی دیگر از محصولات و ابزار کاربردی درصنعت چوب می‌باشد که ویژگی ها، مشخصات و قطعات مختلفی همچون دیگر ابزار آلات دارد. این شابلون روی لبه کار قرار می‌گیرد و امکان ایجاد سوراخ لولا گازور را فراهم می کند.  با استفاده از شابلون گازور زن سرعت و دقت کار افزایش چشمگیری می‌یابد. در ابتدا و انتها این ابزار دو حفره وجود دارد که امکان قرار دادن پین را برای ایجاد حفره های دقیق با اندازه های مشخص روی در امکان پذیر کرده است.شابلون گازور زن از دو بوش ، یک مته و یک پایه نگهدارنده تشکیل شده است که هر قسمت از آن دارای مشخصات خاصی می باشد.مته جز مهمی از این شابلون است که با استفاده از آن می‌توان سوراخکاری و حفاری  مناسبی انجام داد. مته گازورزن از جنس  فولاد و دندانه آن  تنگستن کارباید می‌باشد که به هنگام کار چوب به آن نمی چسبد. جنس بدنه شابلون گازور از پلاستیک فشرده شده می باشد و جنس بوش ها از آلیاژ آهن سخت می‌باشد. 

  شابلون سوزنی

  شابلون سوزنی یک نمونه از شابلون های کاربردی است که جهت الگوبرداری از ستون ها، زوایا و کنج ها از این مدل شابلون استفاده می‌شود. شابلون سوزنی در ابعاد مختلف تولید می‌گردد در بعضی مدل ها دارای قفل است و پس از مشخص کردن شکل و الگویی که قصد دارید بر روی سطح کار پیاده کنید را ثابت نگهدارید تا دچار خطا و لغزش نگردد.

  قیمت انواع شابلون اندازه گیری و الگوبرداری

  با توجه به این که شابلون ها در مدل های مختلف جهت الگوبرداری و اندازه گیری تولید می‌شوند از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت هستند


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :