توضیحات:

 • به نام خدا

  در طراحی دکوراسیون داخلی بدون شک طبقات و شلف ها نقش مهمی ایفا می‌کنند و نه تنها در سالن ها و تالارهای پذیرایی به کار می‌روند بلکه در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه نیز شلف و طبقات از موارد ضروری هستند که می توان با کمک آن ها از فضا و محیط به صورت بهینه استفاده نمود. علاوه بر اصل شلف و بدنه کار باید از یراق های مختلفی برای نصب آن‌ها استفاده نمود که در مدل های متفاوت تولید می‌شوند. نگهدارنده های طبقه با توجه به سایز و وزن طبقه چوبی، شیشه ای، فلزی در مدل و ابعاد متفاوتی تولید می‌گردند. در ادامه این مقاله به بررسی انواع بست، گونیا نگهدارنده طبقه، اتاژور و... خواهیم پرداخت.

  کاربرد بست، اتاژور و نگهدارنده طبقه

  در بخش بالا آشنایی مختصری با یراق آلاتی که با نام بست و نگهدارنده طبقه شناخته شده هستند پیدا کردیم. ابعاد و شکل ظاهری بست و نگهدارنده نقش مهمی در کاربرد آن ها دارد. لازم به ذکر است بست، اتاژور و گونیا هر کدام به طور جداگانه برای مقاصد و اهدافی متفاوت به کار می‌روند. به طور کلی انواع بست و نگهدارنده طبقه به گروه های زیر قابل تقسیم است:

  • بست 
  • اتاژور
  • گونیا نگهدارنده
  • خار طبقه

  بست 

  بست یکی از نگهدارنده های کاربردی است که در مدل های مختلفی تولید می‌شود یک گروه از انواع بست به بست تابلو معروف هستند که از دو بخش تشکیل شده است، یک بخش دارای سوراخ جهت نصب پیچ  است و بخش دیگر به صورت حلقه تولید می‌شود تا بتوان تابلو را بر روی دیوار نصب نمود. لازم به ذکر است که بست تابلو نیز با توجه به وزن و ابعاد تابلوها در اندازه های متفاوت عرضه می‌گردد. علاوه بر بست تابلو نمونه های دیگری از این یراق وجود دارد که به بست آینه و بست شیبشه معروف هستند. بست آینه یا بسته شیشه به صورتی طراحی شده است که قابلیت اتصال شیشه و آینه را به سطوح مختلف دارد؛ همچنین این مدل بست ها نیز با توجه به ابعاد شیشه در اندازه های متفاوت تولید می‌شوند.

  اتاژور 

  اتاژور نیز یک نمونه دیگر از نگهدارنده ها و رابط های اتصالی است که در صنعت چوب، شیشه و ... کاربرد زیادی دارد. اتاژور گاهی به طور اختصاصی برای اتصال شیشه به دیوار یا شیشه به چوب و... تولید می‌گردد. آتاژور در سایز های مختلف از لحاظ طول ساخته می‌شود که متناسب با نیاز می توانید طول مناسب را انتخاب نمایید، علاوه بر طول باید به ضخامت آن نیز دقت نمود و آتاژوری را انختاب نمایید که با ضخامت شیشه یا چوب شما همخوانی داشته باشد. 

  گونیا نگهدارنده

  گونیا نگهدارنده در سال های اخیر جزء یراق آلات مهم و پر استفاده قرار گرفته است. گونیا نگهدارنده نیز به صورت 90 درجه در ابعاد و اشکال مختلف طراحی شده است. گونیا با توجه به زاویه 90 درجه ای که ایجاد می‌کند مورد مناسبی برای اتصال شلف و قفسه چوبی و ام دی اف بر روی دیوار است. در مواردی گونیا 90 درجه به صورت تاشو تولید می‌شود که یکی از بهترین نگهدارنده ها محضوب می‌شود. گونیا نگهدارنده تاشو مورد مناسبی برای نصب میز تحریر، میز غذاخوری و ... در فضاهای کوچک است. علاوه بر این گونیاهای 90 درجه در ابعاد کوچک و با جنس فلز یا پلاستیک تولید می‌گردند که برای ایجاد اتصال بین دو قطعه چوبی یا ام دی اف به کار می‌روند. 

  خار طبقه

  خار طبقه جزء یراق های نگهدارنده طبقات محسوب می‌شود. از خار طبقه برای قرار دادن طبقات در کمد، کابینت و... استفاده می‌کنند که این مدل یراق نیز در ابعاد مختلف و با جنس های فلزی یا پلاستیک تولید می‌گردد. خار طبقه به صورتی طراحی می‌شود که قابلیت تحمل وزن طبقات را داشته باشد به طوری که خار طبقه های جنس فلزی و برنجی بسیار مقاوم و مستحکم هستند. همچنین جالب است بدانید معمولا خار طبقه از دو بخش نری و مادگی تشکیل شده است و برای نصب این مدل خار نگهدارنده که از دو بخش تشکیل شده است ابتدا باید طبقه مورد نظر را متناسب با اندازه مادگی خار طبقه سوراخ نمود و سپس مادگی را درون سوراخ قرار داده و در نهایت بخش نری خار طبقه درون مادگی قرار می‌گیرد. 

  قیمت انواع بست و نگهدارنده طبقه

  با توجه به این که بست و نگهدارنده طبقه در مدل‌های مختلف و در ابعاد متفاوت تولید می‌گردد از لحاظ قیمت نیز با یکدیگر متفاوت هستند. 


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :