توضیحات:

 • به نام خدا

  چوب ها دارای مقاومت و خاصیت سمباده پذیری مختلفی هستند که برای هر نوع گل منبتی با توجه به کاربردی که دارد از انواع چوب های مختلف استفاده می شود که سعی داریم ویژگی برخی از این چوب ها و گل منبت های چوبی را بررسی کنیم.

  انواع چوب در منبت کاری


  کنده کاری باید در جهت بافت چوب انجام شود به همین علت باید چوبی با بافت ریز برای منبت کاری انتخاب شود تا هم محکم باشد و هم قابلیت شکل پذیری داشته باشد از همین رو می توان از چوب انواع پهن برگان برای منبت کاری استفاده نمید چون هم بافتی نرم و هم محکم دارند.

  بهترین چوب برای تولید گل منبت

  چوب های پرمصرف در منبت کاری کدامند


  چوب درخت گردو
  درخت گردو در بیشتر نواحی ایران یافت می شود و جز درختان دارای پهن برگ می باشد که بافت ریز و محکمی دارد.رنگ قسمت بیرونی خاکستری مایل به قهوه ای روشن وقسمت درونی چوب قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره می باشد. این چوب به خوبی رنگ و لاک می پذیرد دارای الیاف منظم و نامنظم و دارای نقوش زیباست. این چوب یکی از بهترین چوبها برای منبت کاری است و اصطلاحاً خوش مغار می باشد.مغار وسیله ای برای کنده کاری بر روی چوب است.

  چوب چنار
  تقریبا در تمامی شهر های ایران درخت چنار یافت می شود از شمال تا جنوب از شرق تا غرب درخت فوق العاده سازگار با محیط اطراف خود که خزان کننده در تابستان و زمستان است. میوه خوراکی ندارد و همینطور که همه میدونیم برگ های پهن پنج لپ دارد.به دلیل نقوش زیبایی که دارد در هنر منبت و معرق کاری کاربرد فراوانی دارد،به بافت چوب چناری که نقوش زیاد داشته باشد چنار پرمگسی می گوینداین درخت دارای چوبی نیمه سنگین ، نیمه سخت ، همگن ، راست تار است که از نظر بافت شبیه چوب راش می باشد. حلقه های سالانه چندان آشکار نیستند. چوب برون آن پهن و مایل به زرد ، چوب درون صورتی رنگ مایل به خاکستری و حدود آن کاملا مشخص نیست. چوب پیر آن نیز به رنگ قهوه ای براق است.

  چوب راش
  این درخت در جنگل های مرطوب شمالی ایران و در شهر های آستارا و نور وجود دارد و از آن برای ساخت منازل روستایی استفاده می شود. یک گونه از درخت راش که در جنگل های دریای خزر به وفور یافت می شود و اهالی از آن استفاده های متعددی می کنند، فاقوس سیلواتیکا نام دارد. درخت راش در ارتفاعات مناطق کوهستانی از جمله استان های شمالی و ساحلی کشورمان به وفور یافت می شود.چوب راش خوش تراش و خوش منبت است 


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :