توضیحات:

 • به نام خدا

  در چسب های گرمانرم (Hot melt) با توجه به فرمولاسیون شیمیایی آن و مواد استفاده شده در ساختار آن می توان به کیفیت بالا و پایداری بسیار طولانی آن، سرعت و حجم بالای تولید، زمان صرف شده کم برای اتصال، مقاومت در برابر انواع برخوردهای کششی، فشاری، پیچشی، قابل بازیافت بودن مواد ضایعاتی، عدم نیاز به خشک کن، عدم آلودگی محیطی و خطر آتش سوزی، امکان ذوب شدن دوباره پس از سرد شدن چسب و غیره اشاره کرد.
  امروزه چسب های گرم مصارف زیادی در بسیاری از صنایع جهان دارند. برخی از موارد استفاده که در اینجا می توان به آن اشاره نمود، عبارتند از: صنايع بزرگ و کوچک توليد انواع چراغ های اتومبیل، کارخانه های تولیدی فیلتر مخصوص کاربردهای صنعت و ماشین سازی، کارگاه های تولید کننده لوازم تزئینی برای داخل ماشین ها، صنايع فناوری اطلاعات و ارتباطات، و بخش های تولید کننده انواع محصولات پرکاربرد در منازل و زندگی روزمره از جمله کفاشی، مبلمان و صنعت چوب، چاپ و نشر و صحافی، بسته بندی انواع غذاها و مواد خوراکی، بخش دارويي، صنايع سلولزي (دستمال كاغذي، پوشك، نوار بهداشتي و غیره) و به‌ طور كلي هرجايي كه چسب به ‌صورت صنعتي مورد استفاده قرار گيرد.

  ویژگی ها
  از میان چسب های گرم می توان به چسب گرانول اشاره داشت که مخصوص چسباندن نوار pvc به لبه ام دی اف می باشد که در زیر برای هریک از مواد تشکیل دهنده آن توضیح مختصری ارائه می شود.
  1. رزین: ماده خالصی است که باعث امکان اتصال شی مورد نظر با کناره ام دی اف می شود.
  2. سخت کننده: به موادی گفته می شود که برای اتصال و استحکام بیشتر چسب به کار می رود.
  3. حلال: ماده ای است که برای سیالیت چسب و یکنواخت پخش شدن رزین بین سطوح استفاده می شود. به عبارت دیگر، حالت مذاب را به چسب می تواند بدهد.
  4. قدرت دهنده: برای تقویت و استحکام لایه چسب از قدرت دهنده ها بهره گرفته می شود.
  5. رقیق کننده: این ویژگی ها برای کنترل آبکی شدن چسب و نفوذ آن استفاده می شود.
  6. پایدار کننده: استفاده از مواد پایدار کننده در تولید چسب ها، برای دوام و پایداری لایه درونی آن است.
  7. پرکننده: این مواد نیز برای کنترل ضریب انبساط حرارتی و مقاومت حرارتی چسب گرانول استفاده می شود.
  8. کاتالیزور: نیز موادی است که برای گیرایی چسب در زمان کوتاه و انعقاد سریع تر چسب استفاده می شود.
  از ویژگی های مهم این محصول که صنعتگران را راغب به استفاده از آن کرده، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1. رنگ موادی که می خواهند چسپانده شوند را تغییر نمی دهد. 2. لخته نشده و بسته به نوع مصرف دارای غلظت و فرمول متناسب با نوع کاربرد می باشد. 3. این چسب به گونه ای تهیه شده که پس از استعمال به سرعت سخت نمی شود. 4. خاصیت ارتجاعی داشته و در برابر رطوبت مقاوم می باشد.
  در زمینه مصرف چسب گرانول که رشد روزافزنی در کاربرد صنایع مختلف داشته است، دستگاه های مخصوص چسباندن نوار پی وی سی از جمله دستگاه های پرکاربرد در این واحدهای تولیدی محسوب می شود. به خاطر افزایش کاربرد و استفاده روز افزون از ورق های ام دی اف روکش شده در صنایع مختلف چوب، از این دستگاه در صنعت کابینت سازی، دکوراسیون چوبی منازل، مبلمان اداری و غیره استفاده می شود. دستگاه لبه چسبان منحنی دار از چسب های گرانول دور پایین و دستگاه های مستقیم زن از چسب گرانول دور بالا استفاده می کند.

  کاربرد
  در گذشته روش و شیوه کار به این شکل بوده است که برای پوشاندن قسمت برش خورده قطعات ام دی اف از نوار ملامین استفاده می شده تا قسمت باز آن محل پوشیده شده و زیبا به نظر برسد. این نوارها خودشان حاوی چسب بوده و هیچ گونه مواد اضافه ای استفاده نمی شده است. ابزار استفاده شده برای چسباندن آن، اتوی دستی بوده است که نوار بر روی لبه ها قرار گرفته و چندین بار توسط اتو لمس می شده است تا چسبیده شود. امروزه با رشد تکنولوژی و پیشرفت در صنعت چوب و تولید انواع و اقسام مختلفی از چسب های گرانول، دستگاه های مخصوص لبه چسبان به بازار آمدند. وقتي درب کابينت يا کشو باز مي شود با لبه های آن مواجه مي شويم. نوارهايي براي پوشاندن بخش های داخلی اين لبه ها استفاده شده اند. این نوارها باید توسط چسب گرانول و با دستگاه مخصوص به لبه برش شده چسبانده شوند.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :