توضیحات:

 • به نام خدا

  از روش های قدیمی در جهت اتصال دو ماده به هم به کارگیری چسب بوده است و با توجه به گذشته این محصول، حدود 3000 هزار سال قبل از این ماده چسبنده استفاده می شده است. قدیمی ترین چسب ها مانند قیر بوده اند. به عنوان مثال یکی از مصرف آن به صورت ساروج در ساخت برج های تاریخی از جمله بابل بوده است. می توان گفت که تا قرن 20 تکنولوژی چسب ها رشد آن چنانی نداشته است تا اینکه در جنگ جهانی دوم به خاطر متصل کردن فلزات به یکدیگر و به سایر مواد که نیاز شدیدی به این کار احساس می شده است، قدم های اساسی برداشته شد.
  در سال 1950 برای تهیه و تولید برچسب های مفید، از ترکیب رزین فنلی با پلیکروپرن و یا تیتریل در جهت اتصال فلزات به یکدیگر تلاش فراوانی شد که نمونه هایی از چسب های اپکسی که نسبت به مواد مختلف چسبندگی بالایی دارند، تولید شد. تکنولوژی چسب ها در 3 دهه اخیر رشد فراوانی نموده است. با توجه به آمار موجود، در سال 1966 در حدود 7 میلیون پوند چسب در دنیا مصرف شده که نسبت به مصرف سال قبل، 15% افزایش یافته است. به علت استفاده روز افزون از ماده چسب در کارهای ساختمانی، این محصول از رشد و تولید بیشتری برخوردار است و برای کاربردهای جدید، فرمول های جدیدی ارائه می شود. امروزه تولیدکنندگان زیادی وجود دارد که برای تولید انواع این محصول، با یکدیگر در رقابت هستند.

   

  ترکیب شیمیایی
  از اجزای سازنده چسب‌ها می توان به پلیمر به کار برده شده، اشاره کرد. پلیمرها به شکل افزایشی و یا تراکمی در زمان سخت شدن چسب ها در مرحله واکنش شیمیایی ایجاد می شوند و به آنها قدرت چسبندگی می‌دهند. در واقع آنها را می توان به صورت بندهایی از واحدهای شیمیایی مانند که توسط پیوند کووالانسی به هم متصل شده اند، در نظر گرفت. به جریان افتادن پلیمرها در درجه دمای بالا صورت می گیرد و در مواد حلال مناسب برای خود، حل می شوند. از خاصیت های اساسی و اصلی انواع چسب های حرارتی یا همان هات ملت، جریانی بودن و به اصطلاح روان بودن آن هاست. بلا استثنا همه چسب های مورد استفاده در صنعت ساختمان، به شکل مجموعه ای هستند و آنها را با گرم کردن تنها، نمی توان به جریان انداخت یا روان کرد. هرچند احتمال اینکه این مدل از چسب ها با ورود گرما کمی انعطاف از خود نشان دهند وجود دارد، اما هرگز ذوب و یا روان نمی شوند.
  همه چسب ها دارای ترکیب های شیمیایی متفاوت و مختلفی هستند که از بین آنها می خواهیم ترکیب سازنده چسب های گرانول یا هات ملت که به دو شکل بلوری و قالبی است را بررسی کنیم. از آن جمله می توان به چسب های EVA (اتیل ونیل استات)، PO (پلی اولفین) و PUR (پلی یورتان) اشاره داشت که از بین آنها پرکاربردترین نوع یاد شده، چسب EVA می باشد. این چسب از نوع Hotmelt (گرمانرم) است. زمانی که تعدادی ترموپلاستیک ها به حالت خمیری یا مذاب بین دو سطح قرار می گیرد، تحت فشار کم سرد می شوند. از آنجایی که اصل چسب های EVA به صورت جامد ارائه شده و به صورت مایع بکار می روند، این مواد اول باید به صورت مایع در آمده و سپس به قسمت لازم آغشته شوند که در این صورت باید از دستگاه های لبه چسبان برای ذوب این ماده استفاده کرد. از این رو شاخص های اصلی شناخت این گونه محصولات، دمای ذوب و نقطه نرم شوندگی آنها می باشند. این مواد شامل چسب گرانول حرارتی، قالبی و چسب گرانول پی وی سی است.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :