توضیحات:

 • به نام خدا

  طریقه خم دادن ام دی اف می تواند بسته به شرایط متفاوت باشد که این بیشتر بستگی به تجهیزات و مهارت فردی دارد که قصد استفاده از MDF را دارد.

  خم کردن ام دی اف با استفاده از روش جعبه بخار یکی از راههای متداول برای خم کردن ورق ام دی اف خام است که در ادامه بیشتر به آن میپردازیم و مراحل آن را خدمت شما توضیح میدهیم:


  • مرحله 1، ابتدا جعبه بخار را آماده کنید:

  جعبه بخار یک جعبه چوبی است که حتی خودتان نیز می توانید به سادگی آن را درست کنید و وظیفه آن نگه داشتن ام دی اف روکش دار تا زمان خم شدن است. به یاد داشته باشید که این جعبه باید دارای دو حفره باشد که یکی از آنها به عنوان ورودی و یکی به عنوان خروجی بخار مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید بهتر است که حفره را در زیر جعبه قرار دهید تا بخار آب به صورت کامل خارج شود.

  • مرحله 2، قالب ام دی اف مورد نظر خود را آماده کنید:

  منظور از قالب وسیله است که چوبی که در معرض بخار بوده و خم شده است را ثابت نگه میدارد تا در زمان خشکل شدن نیز ام دی اف شما حالت خمیدگی خود را حفظ کند. طریقه ساخت قالب به این صورت است که شما بر روی یک قطعه چوبی یا حتی ام دی اف یک نیم دایره به قطر دلخواه خود رسم می کنید و سپس روی محیط دایره سه سوراخ یا بیشتر ایجاد میکنید تا بتوانید با استفاده از پیچ های بند ام دی اف خم شده را محکم کنید. در ضمن شما می توانید از قالب ها و گیره های آماده نیز استفاده کنید.


  • مرحله 3، بخار دهی چوب:

  در این مرحله شما منبع حرارتی و تولید بخار خود را روشن میکنید و خروجی بخار را درون جعبه قرار می دهید. در نظر داشته باشید که هر اینچ ام دی اف به طور متوسط باید 1 ساعت در معرض بخار باشد.


  • مرحله 4، اجازه دهید جوب خشک شود:

  بعد از گذشت زمان لازم برای بخار دهی ام دی اف را از جعبه خارج کرده و سپس آن ها را روی قالب ها قرار داده و صبر کنید تا کاملا خشک شود. در این مرحله باید مراقب باشید که برای خم کاری فشار زیادی به ورق های ام دی اف مورد نظر خود وارد نکنید، چرا که ممکن است که دچار شکستگی شوند.

  چگونه ام دی اف را منحنی کنیم:

  سوالی است که ممکن است افرادی بپرسند که قصد ساختن یک کابینت قوس دار یا هر سازه ام دی اف منحنی شکل را داشته باشند و برای این کار امکان استفاده از تجهیزات پیشرفته تر مانند جعبه بخار را نداشته باشند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم که روش خم کردن ام دی اف به روش شیار زنی را برای شما توضیح دهیم.
  • قدم اول: ابتدا قسمتی از ام دی اف که قصد دارید خم کنید را مشخص کرده و خطوطی به فاصله 1.3 سانتیمتر رسم کنید و سپس با استفاده از یک اره یک شیاه به عمق چند میلیمتر بزنید، به گونه‌ای که روکش ام دی اف اسیب نبیند یا ام دی اف نشکند.
  • قدم دوم: دو سر ورق ام دی اف مورد نظر خود را بگیرید و با فشاری متعادل و آرام قوس مورد نظر خود را ایجاد کنید.
  • قدم سوم: ام دی اف خم شده را روی قالب آماده یا قالب دست ساز (که در قسمت بالا نحوه ساخت آنرا توضیح دادیم) قرار دهید و با میخ های کوچک یا پیچ آنرا محکم کنید.
  • قدم آخر: فضای خالی بوجود آمده به دلیل شیار زنی را با چسب و خاک اره بپوشانید و فضای خالی را پرکنید، سپس صبر کنید تا کاملا خشک شود.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :