توضیحات:

 • به نام خدا

  کاغذ شبه ملامینه یکی از روکش های تزئینی و محافظ وسایل است که اکنون در بازار موجود است. یک روکش فشرده چوبی است که اغلب میزهای ال سی دی از آن تهیه می شود. روش استفاده از این روکش به این صورت است که كاغذهاي تزئيني (دكور) را به چسب ملامين فرم آلدئيد (MF) كه خشك شده، آغشته می کنند و سپس آن را بصورت مستقيم و بدون نياز به چسب زني، روي تخته (MDF) می چسبانند.

  روش دیگری هم برای چسباندن این روکش هست که در آن كش بصورت رول با پرس پيوسته انجام می شود. این کار توسط شرکت های تولید کننده ام دی اف انجام می شود. زیرا روکش کاری ملامینه به تخصص و هزینه بالایی نیاز دارد و اغلب گران قیمت است.

  برای ملامینه کردن ابتدا باید ام دی اف با سنباده 021-001 Grit سنباده زني و صاف شود تا هیچ خط و خشی بر روی آن نباشد. سپس دو طرف MDF بايد با يك نوع روكش با گرماي يكسان  روكش شود. این کار مانع از تاب برداشتن ام دی اف می شود.

   

  شرایط ملامینه کردن

  کاغذ شبه ملامینه به تخصص نیاز دارد و ام دی افی هم که برای این کار استفاده می شود باید شرایط زیر را داشته باشد:

  -          دماي پرس باید c 200-160 باشد.

  -          فشار پرسی که بر روی ام دی اف وارد می شود،  2 KN/m 250. 200 است.

  -          زمانی که برای ملامینه کردن ام دی اف صرف می شود بین 60 تا 40 ثانيه است.

  -          درصد رطوبت ام دی اف باید MDF 9-6% باشد.

  برای تهیه این نوع روکش باید بعد از پرس كردن، تخته روكش شده براي مدتي روي صفحه‌اي صاف نگهداري شود تا خنك شده و دماي آن به زير 50 c برسد. در غیر این صورت در مراحل بعد تخته ام دی اف دچار مشکل و نقص می شود.

  کاربرد کاغذ شبه ملامینه

  کاربردهای متعددی دارد. با توجه به مقاومت و استحکامی که این نوع روکش دارد، اغلب برای تزئینات وسایل استفاده می شود. این روکش در مقابل رطوبت، آب، حرارت، سایش و .... مقاوم است و علاوه بر کاربرد زیبایی می تواند از وسایل هم در مقابل عوامل بیرونی محافظت کند.

  بطور کلی برای تهیه و ساخت وسایلی همچون ميز هاي ال سي دي، ميز هاي آرايش، مبلمان اداري منزل،  درها و بدنه كابينت، ‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب، مبلمان بچه، ‌مبلمان و لوازم دستشويي و حمام، ‌روكوب ديوار، ‌پارتيشن کاربرد دارد. همچنین کاغذ شبه ملامينه برای نوار لبه چسباني نيز استفاده می شود که آن را هماهنگ با سطح در لبه‌ها می چسبانند.

  اگر چه این نوع روکش استفاده زیادی دارد، اما قیمت آن مناسب است و حدود 33 درصد از سهم استفاده از روکش ها را در جهان به خود اختصاص داده است.

  ویژگی های کاغذ شبه ملامینه

  کاغذ شبه ملامینه با ضخامت استاندارد بین 35/0 – 25/0 تهیه می شود که حدود 50% ضخامت آن را چسب MF تشكيل مي‌دهد. اگر برای روکش بصورت رول تهیه شده باشد، میزان ضخامت آن از این مقدار کمتر می شود. چرا که نباید نسبت ضخامت روكش ملامينه تلرانس به ضخامت تخته ام دی اف بیشتر از 1/0+ ميليمتر شود.


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :