توضیحات:

 • چوب و مواد لیگنو سلولزی

  نظیر چوب، تفاله نیشکر یا باگاس که چوب را می توان ازعمده ترین و مهم ترین ماده اولیه این صنعت محسوب نمود که لازم است هرگونه تغییری در عوامل تولید و واریته های چوب کاملا کنترل گردد تا بتوان در نهایت کیفیت اثر بخش آنرا در محصول نهایی لمس نمود ضمنا می بایست به نکات زیر نیز توجه خاص نمود:

  از انواع چوب ها بطور جداگانه یا مخلوط می توان استفاده کرد.

  چوب ها با قطر کم، شاخه ها و ضایعات استحصالی از جنگل مناسب می باشند.

  تراشه های رنده شده و یا خاک اره (حتی بعنوان پرکننده)

  استفاده از مواد لیگنو سلولز غیرچوبی که مازاد تولید محصولات کشاورزی را تشکیل داده و بخش الیافی گیاهان یک ساله را تشکیل می دهند. بعضی از این مواد نظیر الیاف تفاله نیشکر (باگاس) به سهولت در دسترس می باشد بطوریکه در حال حاضر در مناطق جنوبی کشور دپو و انبار کردن آن، بدلیل خود سوز بودن مشکلات زیست محیطی را نیز به همراه داشته که در صورت اندیشیدن تدابیر لازم ضمن حفظ سرمایه های ملی می تواند ارزش افزوده قابل توجهی را بدنبال داشته باشد.

  ام دی اف تهیه شده از باگاس نیشكر نیز نوع مرغوب ا ی اف است و امروزه علاوه بر چوبهای نرم از دیگر مواد نظیر ساقه غلات ، برنج ، نی ، نیشكر ،چوبها و كاغذهای غیر قابل مصرف و … برای تهیه تخته صنعتی استفاده می شود.

  مواد شیمیایی

  عمده ترین ماده شیمیایی که در این صنعت استفاده می شود، رزین یا چسب می باشد که نقش (اتصال دهنده) را ایفا می نماید به عبارت دیگر متداولترین رزین قابل استفاده، فنل – فرم آلدئید و اوره فرم آلدئید می باشد که متناسب با کاربرد محصول نهایی رزین نیز تغییر خواهد کرد.

  سایر مواد افزودنی

  شامل مواد آهار زنی و مقاوم در مقابل جذب رطوبت بطوریکه منجر به افزایش مقاومت در برابر نفوذ رطوبت گردد و یا مواد حفاظتی که در مقابل آتش و عوامل هم ردیف از مقاومت بیشتری برخوردار گردد (معمولا آتش مستقیم مدنظر است).

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط صالح چوب
  تماس : 03133314125
  انتشار مطلب در :